Pondělí 27. září 2021, svátek má Jonáš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pondělí 27. září 2021 Jonáš

Jaké to je, když jste ve válce?

11. 02. 2021 13:31:49
Loni na podzim se znovu rozhořel spící konflikt mezi Arménií a Ázerbájdžánem o oblast Náhorního Karabachu. Jaké to je, když vám za okny zuří válka? Zeptali jsme se dlouhodobé spolupracovnice NESEHNUTÍ z Jerevanu.

Varduhi Aramjan je z arménské organizace Arménský kemp, která se věnuje lidem s různými druhy znevýhodnění. NESEHNUTÍ již mnohokrát podpořilo tuto organizaci v jejích kampaních za dostupné město, během nichž monitorovala utrácení městského rozpočtu na bezbariérové nájezdy a lobbovala za dostupnost města pro osoby se sníženou mobilností. Varduhi povídá o tom, jak prožívala druhou válku o Náhorní Karabach.

Varduhi, co jste dělali, když začala válka?

Byli jsme ve vesnici Artaniš, která se nachází na břehu největšího arménského jezera Sevan. Máme tam základnu naší organizace Arménský kemp, kde děláme tábory plachtění pro lidi s disabilitou. Když začala válka, byla u nás zrovna na oddechovém pobytu skupina mladých lidí s různými druhy postižení. Sami byli z Arcachu a byli hrozně v šoku. (pozn.red.: Arcach je arménský název pro oblast Náhorního Karabachu.)

Vůbec jsme nevěděli, co dělat... Nevěděli jsme, jak utěšit lidi, jejichž rodiny se ocitly pod přímou palbou. Nebyli jsme na to připraveni.

Jak jste se rozhodli reagovat na situaci?

Rozhodli jsme se, že každý, kdo chce, může samozřejmě zůstat u nás na základně našeho Arménského tábora tak dlouho, jak bude potřeba. A tak skupina zůstala, dokud si všichni nenašli bydlení a neodešli žít se svými rodinami, které také utekly před válkou.

Pak jsme si uvědomili, že pořád probíhá ta zpropadená a nenáviděná válka a přemýšleli jsme, co bychom měli dělat teď? A tak jsme s pomocí našich přátel předělali táborovou základnu tak, abychom mohli poskytnout ubytování lidem prchajícím před konfliktem. Ve spolupráci s ústředím Ministerstva sociálního zabezpečení Arménské republiky jsme začali přijímat a podporovat rodiny dočasně vysídlených osob z Arcachu.

Jak se vám společně žilo?

Rodiny byly zaregistrovány a byla jim poskytnuta humanitární i psychologická pomoc. Dělali jsme co jsme mohli, aby se cítili jako doma. Vařili a žili jsme všichni společně, vytvořili jsme naši malou „komunitu“ a vzájemně jsme se podporovali až do konce války. Děti byly přihlášeny do nejbližší vesnické školy.

Ale potom začalo nejasné období po uzavření mírové dohody. Lidé nevěděli, co mají dělat a co je čeká. Mnozí se nemají kam vrátit, protože jejich vesnice se dostala pod správu Ázerbájdžánu, a tak se zkouší vrátit na místa v Arcachu, která nebyla ve válce ztracena a najít si nové místo k životu třeba ve Stěpanakertu. Mnohé rodiny ale stále zůstávají v nedalekých vesnicích okolo Sevanu a my nadále pracujeme s dětmi z těchto rodin, děláme pro ně volnočasové aktivity, při nichž rozvíjíme jejich schopnosti a jsme jim schopni dát psychologickou pomoc a pracovat s jejich traumaty.

Co vás během války nejvíce překvapilo?

Ve válce byl zapojen celý arménský lid: ať už vpředu, nebo vzadu. Každý dělal, co mohl. Nikdo nezůstal stranou. Byly vytvořeny různé iniciativy na pomoc vojákům, dočasně vysídleným osobám, lidem, kteří zůstali ve svých městech ukryti ve sklepech a přístřeších.

Jak vidíš budoucnost? Na co se chcete teď zaměřit?

Budeme dál pracovat. Naše snahy se budou upínat hlavně k udržení míru.

V důsledku války se zvýšil počet mladých lidí se zdravotním postižením, což je naše hlavní cílová skupina. Máme v úmyslu zasadit se o sociální rehabilitaci vojáků, kteří vyvázli z války se zdravotním postižením.

A poslední otázka k zasnění, pokud bys mohla změnit svět, co bys změnila jako první?

Smazala bych všechny hranice.

Zakázala bych vývoj a prodej zbraní.

Nakazila bych každého láskou.

*Sociálně ekologické hnutí NESEHNUTÍ již 10 let pracuje na jižním Kavkaze. Pomáháme aktivním lidem měnit svou zemi a komunity k lepšímu, snažíme se podporovat lidskoprávní hodnoty bez ohledu na území. Máme partnery, kolegyně a přátele ve všech částech jižního Kavkazu včetně regionů, o která se vedou spory. Podporujeme občanskou společnost a sdílíme znepokojení nad vývojem situace nehledě na hranice mezi územími. Záleží nám na jednotlivých lidech a věříme, že zachování lidské důstojnosti a podmínek respektujících práva každého člověka, jsou prioritou. Jsme proti válce!

Nesmírně si vážíme lidí, kteří i přes rostoucí nenávist vystupují veřejně a apelují na mírové řešení. Naše stanovisko jsme vyjádřili v prohlášení Mír je nejcennější na našem webu programu Cesty iniciativy.

Hlasujte ve finále ankety Blogera roku

Autor: NESEHNUTÍ | čtvrtek 11.2.2021 13:31 | karma článku: 8.44 | přečteno: 433x

Další články blogera

NESEHNUTÍ

Česká zkušenost s komunitním plánováním míří do Gruzie

Komunitní plánování je účinný a prověřený způsob zapojení lidí do utváření budoucnosti regionu. Česká zkušenost s tímto procesem nyní nachází díky NESEHNUTÍ uplatnění ve dvou regionech v Gruzii.

1.6.2021 v 12:00 | Karma článku: 3.91 | Přečteno: 124 | Diskuse

NESEHNUTÍ

Sexuální výchova má být pro všechny a o všech

Jaká témata sexuální výchovy jsou dosud netematizovaná? Jaké její aspekty jsou pro současné mladé lidi důležité? A jak vytvořit prostředí, kde všichni můžeme rozvíjet své vztahy férově, citlivě a otevřeně?

19.2.2021 v 22:23 | Karma článku: 7.66 | Přečteno: 698 | Diskuse

NESEHNUTÍ

Na vegany jsem už alergickej

Při sledování střetů a debat týkajících se zvířecích práv a veganství lze získat dojem, že jsou od sebe oba tábory zastávající buď karnistickou, nebo veganskou ideologii odděleny nepřeklenutelnou řekou. Je tomu opravdu tak?

1.11.2020 v 8:36 | Karma článku: 9.31 | Přečteno: 955 | Diskuse

Další články z rubriky Občanské aktivity

Zdenek Horner

Polemika s polemikou Trčálka proti Valíkové

Kdyby si někdo myslel, že jsem snad ve střetu zájmů, tak ať mi to raději nepřipomíná. Nemusel by se mýlit, ale prostor pro polemiku by nebyl. Jde o to, jestli jsem kvůli Valíkové více feminista než kvůli Trčálkovi genderista.

26.9.2021 v 18:23 | Karma článku: 6.76 | Přečteno: 325 | Diskuse

Bedřich Dvořák

Tak pozor - už nebudou . Viděli jste frontu na banány ?

Osobně si myslím,že možná opravdu KSČM z parlamentu vypadne.Ale určitě si nemyslím,že by tady nastal očekávaný zázrak. Agenty Ruska a Číny odchytává jistě speciální policie a Miloš Jakeš zemřel.Nastane opravdu zázrak?

26.9.2021 v 13:50 | Karma článku: 13.75 | Přečteno: 359 | Diskuse

Zdenek Horner

Se Lhotskou se nedá polemizovat

S jejími nohsledy pak ještě méně. Označovat hospodářský a politický systém v Číně za kapitalismus není ani chucpe. Je to naprostý nonsens. Drzé pokřivení pojmu. V Číně neexistuje volný trh. Naopak tam vládne státní dirigismus.

24.9.2021 v 14:44 | Karma článku: 18.94 | Přečteno: 669 | Diskuse

Zdenek Horner

U Lhotských doma

Sorosovská investigativní agentura prostřednictvím odposlouchávání mobilních telefonů domácnosti Lhotských a televizním sledováním metodou Velkého bratra zjistila, jak se oslavují čínští kapitalisté v běžné české domácnosti.

24.9.2021 v 8:13 | Karma článku: 10.08 | Přečteno: 534 | Diskuse

Marcel Packert

Jak pokračuje pomoc pro rodiny z vyhořelého bytového domu v Bílině

Jak pokračuje pomoc pro rodiny z vyhořelého domu v Bílině,který začal ze zatím nevyjasněných okolností hořet ze 14 na 15 září.Kdo se staví odmítavě a kdo nabídl pomocnou ruku.Jak jsou na tom samotné poškozené rodiny.

22.9.2021 v 13:46 | Karma článku: 11.16 | Přečteno: 1217 | Diskuse
Počet článků 166 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 1302

Zabýváme se aktivitami z oblasti ekologie, lidských práv, práv zvířat a témat souvisejících. Vždy v souladu s přesvědčením, že ekologické problémy je třeba vnímat spolu s jejich sociálními příčinami i důsledky a s ohledem na ně je třeba je také řešit. Naši činnost vyvíjíme nezávisle na stranických a ekonomických zájmech a výhradně nenásilnými prostředky. Cílem blogu je aktuálně informovat o tématech, kterými se zabýváme nebo tématech nám blízkých. Pod našimi články vítáme diskusi, která neslouží pro šíření nadávek, urážek, stereotypů a nesnášenlivosti.

Najdete na iDNES.cz