Úterý 3. října 2023, svátek má Bohumil
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Úterý 3. října 2023 Bohumil

Jaké to je, když jste ve válce?

11. 02. 2021 13:31:49
Loni na podzim se znovu rozhořel spící konflikt mezi Arménií a Ázerbájdžánem o oblast Náhorního Karabachu. Jaké to je, když vám za okny zuří válka? Zeptali jsme se dlouhodobé spolupracovnice NESEHNUTÍ z Jerevanu.

Varduhi Aramjan je z arménské organizace Arménský kemp, která se věnuje lidem s různými druhy znevýhodnění. NESEHNUTÍ již mnohokrát podpořilo tuto organizaci v jejích kampaních za dostupné město, během nichž monitorovala utrácení městského rozpočtu na bezbariérové nájezdy a lobbovala za dostupnost města pro osoby se sníženou mobilností. Varduhi povídá o tom, jak prožívala druhou válku o Náhorní Karabach.

Varduhi, co jste dělali, když začala válka?

Byli jsme ve vesnici Artaniš, která se nachází na břehu největšího arménského jezera Sevan. Máme tam základnu naší organizace Arménský kemp, kde děláme tábory plachtění pro lidi s disabilitou. Když začala válka, byla u nás zrovna na oddechovém pobytu skupina mladých lidí s různými druhy postižení. Sami byli z Arcachu a byli hrozně v šoku. (pozn.red.: Arcach je arménský název pro oblast Náhorního Karabachu.)

Vůbec jsme nevěděli, co dělat... Nevěděli jsme, jak utěšit lidi, jejichž rodiny se ocitly pod přímou palbou. Nebyli jsme na to připraveni.

Jak jste se rozhodli reagovat na situaci?

Rozhodli jsme se, že každý, kdo chce, může samozřejmě zůstat u nás na základně našeho Arménského tábora tak dlouho, jak bude potřeba. A tak skupina zůstala, dokud si všichni nenašli bydlení a neodešli žít se svými rodinami, které také utekly před válkou.

Pak jsme si uvědomili, že pořád probíhá ta zpropadená a nenáviděná válka a přemýšleli jsme, co bychom měli dělat teď? A tak jsme s pomocí našich přátel předělali táborovou základnu tak, abychom mohli poskytnout ubytování lidem prchajícím před konfliktem. Ve spolupráci s ústředím Ministerstva sociálního zabezpečení Arménské republiky jsme začali přijímat a podporovat rodiny dočasně vysídlených osob z Arcachu.

Jak se vám společně žilo?

Rodiny byly zaregistrovány a byla jim poskytnuta humanitární i psychologická pomoc. Dělali jsme co jsme mohli, aby se cítili jako doma. Vařili a žili jsme všichni společně, vytvořili jsme naši malou „komunitu“ a vzájemně jsme se podporovali až do konce války. Děti byly přihlášeny do nejbližší vesnické školy.

Ale potom začalo nejasné období po uzavření mírové dohody. Lidé nevěděli, co mají dělat a co je čeká. Mnozí se nemají kam vrátit, protože jejich vesnice se dostala pod správu Ázerbájdžánu, a tak se zkouší vrátit na místa v Arcachu, která nebyla ve válce ztracena a najít si nové místo k životu třeba ve Stěpanakertu. Mnohé rodiny ale stále zůstávají v nedalekých vesnicích okolo Sevanu a my nadále pracujeme s dětmi z těchto rodin, děláme pro ně volnočasové aktivity, při nichž rozvíjíme jejich schopnosti a jsme jim schopni dát psychologickou pomoc a pracovat s jejich traumaty.

Co vás během války nejvíce překvapilo?

Ve válce byl zapojen celý arménský lid: ať už vpředu, nebo vzadu. Každý dělal, co mohl. Nikdo nezůstal stranou. Byly vytvořeny různé iniciativy na pomoc vojákům, dočasně vysídleným osobám, lidem, kteří zůstali ve svých městech ukryti ve sklepech a přístřeších.

Jak vidíš budoucnost? Na co se chcete teď zaměřit?

Budeme dál pracovat. Naše snahy se budou upínat hlavně k udržení míru.

V důsledku války se zvýšil počet mladých lidí se zdravotním postižením, což je naše hlavní cílová skupina. Máme v úmyslu zasadit se o sociální rehabilitaci vojáků, kteří vyvázli z války se zdravotním postižením.

A poslední otázka k zasnění, pokud bys mohla změnit svět, co bys změnila jako první?

Smazala bych všechny hranice.

Zakázala bych vývoj a prodej zbraní.

Nakazila bych každého láskou.

*Sociálně ekologické hnutí NESEHNUTÍ již 10 let pracuje na jižním Kavkaze. Pomáháme aktivním lidem měnit svou zemi a komunity k lepšímu, snažíme se podporovat lidskoprávní hodnoty bez ohledu na území. Máme partnery, kolegyně a přátele ve všech částech jižního Kavkazu včetně regionů, o která se vedou spory. Podporujeme občanskou společnost a sdílíme znepokojení nad vývojem situace nehledě na hranice mezi územími. Záleží nám na jednotlivých lidech a věříme, že zachování lidské důstojnosti a podmínek respektujících práva každého člověka, jsou prioritou. Jsme proti válce!

Nesmírně si vážíme lidí, kteří i přes rostoucí nenávist vystupují veřejně a apelují na mírové řešení. Naše stanovisko jsme vyjádřili v prohlášení Mír je nejcennější na našem webu programu Cesty iniciativy.

Autor: NESEHNUTÍ | čtvrtek 11.2.2021 13:31 | karma článku: 8.44 | přečteno: 467x

Další články blogera

NESEHNUTÍ

„České nevládní organizace odvádí hodně práce," hodnotí arménská aktivistka stáž v Česku

Sjuzanna Petrosjan, zakladatelka arménské nevládní organizace Inclusion Armenia, se už 14 let věnuje zdravotně postiženým dětem a jejich rodinám. Také se zajímá o inkluzivní vzdělávání a práva osob se zdravotním postižením.

20.10.2022 v 14:25 | Karma článku: 5.67 | Přečteno: 253 | Diskuse

NESEHNUTÍ

Bezesné noci pro Ukrajinu: Noc třetí, duchové za volantem (3. díl)

Když na konci února začala rozsáhlá invaze ruských vojsk do Ukrajiny, naše podpora tamní občanské společnosti, se kterou jsme v blízkém kontaktu už od roku 2014, se od základu změnila.

26.7.2022 v 8:47 | Karma článku: 10.78 | Přečteno: 280 | Diskuse

NESEHNUTÍ

„Vrátím se pro vědomosti i za krásou.“ Arménská aktivistka hodnotí stáž v České republice

Arpine Jerisjan žije ve městě Ijevan na severu Arménie, blízko uzavřených hranic s Ázerbajdžánem. V červnu 2022 Arpine v rámci spolupráce na dva týdny navštívila Arpine Českou republiku

22.7.2022 v 10:15 | Karma článku: 9.07 | Přečteno: 381 | Diskuse

NESEHNUTÍ

Bezesné noci pro Ukrajinu: Noc druhá, rozhodně už ne mladá (2. díl)

Když na konci února začala rozsáhlá invaze ruských vojsk do Ukrajiny, naše podpora tamní občanské společnosti, se kterou jsme v blízkém kontaktu už od roku 2014, se od základu změnila.

13.7.2022 v 8:29 | Karma článku: 11.15 | Přečteno: 302 | Diskuse

Další články z rubriky Občanské aktivity

Zdenek Horner

Karel je lesba

Mně to neštve, je to jeho věc. Chodí do práce. Uživí svou rodinu. Dokonce má děti, navzdory tomu, že by jako příslušník jiného neheterogenního genderu je mít neměl, ale on může. Technicky navenek žije se ženou, jenom je lesba.

27.9.2023 v 12:00 | Karma článku: 27.44 | Přečteno: 888 | Diskuse

Zdenek Horner

Obdivovatelé a obhájci Pinocheta

schvalují veřejně trestné činy, protože byly spáchány údajně jen nad stoupenci levice. Když ale projíždí zemí eskadra smrti vojenské chunty, kdokoli ukáže prstem na socialistu bez soudu, je pouhý vrah.

22.9.2023 v 1:36 | Karma článku: 27.38 | Přečteno: 469 | Diskuse

Stanislava Ševčíková

O důležitosti jídla v zařízeních pro seniory ... ale i jinde

Osobně mám lepší jídlo než doma i v nemocnici, kde si vždy upravím normy, ale ráda bych dnes pojednala o hodnotách, na kterých visí srdce. Také, hodnoty nebo jejich postupné odpírání může přehlušit "ano" k vlastnímu životu.

20.9.2023 v 12:25 | Karma článku: 15.96 | Přečteno: 427 | Diskuse

Zdenek Horner

Proč touží po Pinochetovi?

Milánkové si spletli kapitalismus s panstvím a snaží se mu vnutit totalitní prvky. A proč? Protože jejich bezradnost s vedením státu nachází východisko v konzervativně přirozeném neodpovědném okrádání občanů ve jménu ...

19.9.2023 v 21:37 | Karma článku: 30.58 | Přečteno: 649 | Diskuse

Stanislava Ševčíková

Příspěvek ke studiu schizofrenie - vlastní zkušenost

Můj bratr trpěl schizofrenií. Propukla u něj těsně po pádu komunismu, bylo mu 17 let. Bylo to a je dosud je, pro mě velké trauma, ale neuměla jsem mu pomoci. Když už jsem to uměla, umřel. Vyzkoušela jsem si, co tehdy prožíval.

17.9.2023 v 12:19 | Karma článku: 13.01 | Přečteno: 406 | Diskuse
Počet článků 180 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 1236

Zabýváme se aktivitami z oblasti ekologie, lidských práv, práv zvířat a témat souvisejících. Vždy v souladu s přesvědčením, že ekologické problémy je třeba vnímat spolu s jejich sociálními příčinami i důsledky a s ohledem na ně je třeba je také řešit. Naši činnost vyvíjíme nezávisle na stranických a ekonomických zájmech a výhradně nenásilnými prostředky. Cílem blogu je aktuálně informovat o tématech, kterými se zabýváme nebo tématech nám blízkých. Pod našimi články vítáme diskusi, která neslouží pro šíření nadávek, urážek, stereotypů a nesnášenlivosti.

Kazma ukázal, jak snadno se dal zjistit kód vedoucí k výhře 22 milionů korun

Kazma (38) ukázal, jak relativně lehce se dal zjistit kód vedoucí k výhře jednoho milionu dolarů, v přepočtu 22 milionů...

V 25 letech zemřela pěvkyně Patricia Burda Janečková, podlehla zákeřné nemoci

Ve věku pětadvacet let zemřela v neděli operní a koncertní pěvkyně, muzikálová zpěvačka a herečka Patricia Burda...

To mi máma nikdy neřekla! Archiv StB Janu Kratochvílovou překvapil

Podraz režimu a nucená emigrace. Tak popisuje Jana Uriel Kratochvílová (70) čtyřicet let staré události, které...

Sophii Lorenovou si manžel vyhlédl v šestnácti. Herečka dodnes lituje jediné věci

Historie vztahu herečky Sophie Lorenové (89) a italského filmového producenta Carla Pontiho (†94) byla dramatická....

Smartwings přestanou létat z malých letišť. Zařízly plány cestovek

Premium Posílit význam tuzemských regionálních letišť a umožnit řadě lidí cestovat na dovolenou bez cesty na pražské letiště. S...