Gruzie kouzelná i bláznivá

2. 05. 2019 17:59:52
Jaké je to přestěhovat se na rok do Gruzie? Patrik Salát je v současné době v Gruzii na Evropské dobrovolné službě, kam byl vyslán NESEHNUTÍm do organizace Go Group Media provozující zpravodajský portál JAM-News.net.

V tomto fotografickém blogu se autor prostřednictvím objektivu seznamuje s Gruzií a popisuje první dojmy po příletu.

Gruzie je kouzelná, i když trochu bláznivá kavkazská republika, která člověka začne udivovat, jakmile opustí příletovou letištní halu.

První seznámení s Kavkazem je malá zkouška nervů. Každému, kdo vykročí z letištní haly, zkříží cestu neodbytní taxikáři. Tito většinou postarší pánové krouží kolem jako vosy a nabízejí odvoz za ty "nejlepší" ceny. S malou znalostí ruštiny a trochou smlouvání zjistíte, že z těch "nejlepších" cen dokáží slevit i na polovinu. Když je ale usmlouváte, přestanou se chovat přátelsky. (Na fotce je severní část Tbilisi)

Pokud se náhodou rozhodnete ušetřit si nervy při jednání s taxikáři a zvolíte cestování tradiční dopravou, užijete si pro změnu nezapomenutelnou jízdu v malé dodávce tak zvané "mašrutce". Jediná nevýhoda je, že musíte čekat, až se celá naplní pasažéry. (To platí pro meziměstské cesty)

Jen co se dostanete do centra Tbilisi, hlavního města Gruzie, spatříte na ulici potulné psíky a staré bábušky, které prodávají zboží všeho druhu.

Pravděpodobně také narazíte na dětské gangy, které sofistikovaně žebrají peníze u hlavního nádraží "mašrutek" v Tbilisi. (Děti na fotce pouze hrály fotbal)

V metru nebo na ulici vás pak každý den překvapí pán nebo paní s malým či velkým plakátem své nebohé matky, na jejíž zdravotní péči se snaží vybrat alespoň nějaké drobné. (V Gruzii jsou dokonce žebrací gangy). Pro Gruzínce je dávání peněz žebrákům běžné a to mimojiné také kvůli neexistenci sociálního systému.

Skvělé je, že brzyo ráno se v Gruzii rozhodně nevstává. Dokonce i škola tady začíná až v 9 hodin. Zato navečer jsou ulice plné lidí a troubících aut.

I když skoro na každém rohu potkáte policistu, na dodržování pravidel silničního provozu se tu nehraje. Samotní Gruzínci ani příliš nechodí přes přechody. Někteří jsou dokonce schopní namířit si to přímo přes čtyřproudou silnici a proplétat se mezi auty za plného provozu. Recept na přežití je prý "oční kontakt" s řidičem.

Gruzínci jsou také pověstní svou pohostinností. Pokud vás pozvou k sobě domů, můžete se těšit na gruzínskou pálenku „čaču“ nebo víno a dlouhé proslovy u každého přípitku. V Gruzii na to mají dokonce speciálního člověka, kterému se říká „tamada“. Ten má za úkol moderovat hostinu a pronášet srdceryvné přípitky. S klasickým českým „na zdraví“ tady rozhodně nikdo dojem neudělá. Gruzínský přípitek může trvat klidně i pět minut.

(Ilustrační foto z jednoho gruzínského baru)

Čerstvý chléb se dá koupit v Gruzii na každém kroku, ale není to bochník jako u nás, ale kynutá chlebová placka (puri) pečená na stěnách sudovité pece.

Nakonec musím ještě zmínit hudebníky. V Tbilisi uvidíte mladé kytaristy a zpěváky v každém podchodu v blízkosti centra. Tady ale nečekají, že si je poslechnete a pak jim hodíte peníze do krabičky. Skoro každý hudebník tu má svého naháněče, někteří dokonce dva. Úloha naháněče je aktivně vybírat peníze od kolemjdoucích do své čepice. (Na první fotce je první hudebník, kterého jsem potkal a neměl u sebe naháněče)

Gruzie je jednoduše zábavná země, kde každý den uvidíte něco zajímavého. Ať už jsou to hořící popelnice nebo pouliční děti, které naschvál zhasínají v restauracích a utíkají před rozzlobenými číšníky.

(Na fotce chlapec honí krávu)

z Gruzie Patrik Salát

Zdroje uvedených fotografií: Archiv autora

Autorem veškerých uvedených fotografií je Patrik Salát.

Autor: NESEHNUTÍ | čtvrtek 2.5.2019 17:59 | karma článku: 9.45 | přečteno: 261x

Další články blogera

NESEHNUTÍ

Kam kráčíš, arménský aktivisto? Od vodopádu k Occupy.

V Arménii roste zájem obyvatelstva o problémy ve své zemi. Jak tam vypadá nová vlna občanského aktivismu? Dobrovolnice NESEHNUTÍ z Arménie napsala článek o svém pohledu na vývoj občanského aktivismu v její rodné zemi.

23.1.2019 v 19:51 | Karma článku: 4.57 | Přečteno: 108 | Diskuse

NESEHNUTÍ

Jsou genderové kvóty zlo?

Soutěž Genderiáda očima vítězky. Středoškolská studentka Kristina Šůsová přibližuje průběh soutěže a vlastní motivaci.

14.1.2019 v 17:31 | Karma článku: 6.34 | Přečteno: 535 | Diskuse

NESEHNUTÍ

Přežijeme bez stájových hnojiv?

Při diskuzi o výhodách a nevýhodách veganství se občas setkávám s názorem, že bez velkochovů se neobejdou ani lidé, kteří maso a další živočišné produkty nekonzumují, protože na poli by bez stájových hnojiv nevyrostla ani tráva.

7.1.2019 v 18:47 | Karma článku: 10.49 | Přečteno: 745 | Diskuse

Další články z rubriky Cestování

Ladislav Kratochvíl

V koordinaci prací je Česká republika světová velmoc

Kdyby mi někdo říkal, že meziměstský autobus jede 50 kilometrovou trasu hodinu a půl, nevěřil bych mu, dokud jsem to nezažil sám.

18.9.2019 v 7:28 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 24 | Diskuse

Aleš Gill

Když v New Yorku prší

Město, které nikdy nespí, říkali. City of Dreams, říkali. Fun City. Ale co dělat v takovém městě, když je ráno, všechno je zavřené, snídani máte za sebou, kafe nepijete, do oběda daleko, a leje jako z konve?

17.9.2019 v 8:04 | Karma článku: 11.57 | Přečteno: 449 | Diskuse

Vladimír Glaser

Internetový kurz na pilota dopravního letadla

Sen každého kluka! A jen za pár tisíc (konkrétně 499,99 EUR). Nabídku jsem s radostí sobě vlastní uvítal, zaplatil, podepsal prohlášení o zdravotní stavu a způsobilosti, upravil si křeslo u počítače do vzletové polohy a hurá na to

17.9.2019 v 7:55 | Karma článku: 13.86 | Přečteno: 650 | Diskuse

Milan Zajic

Kolem jezera ...

Je krásné slunečné zářijové pondělí a tak starý zevloun po tom co jsi přečetl, že nebude ropa a svět je na pokraji záhuby vyráží na svojí oblíbenou trasu. Samozřejmě pěšky, zásoby ropy je potřeba pošetřit ;)

16.9.2019 v 15:01 | Karma článku: 12.72 | Přečteno: 295 | Diskuse

Klára Tůmová

Výzev se nelekat!

Po loňské zkušenosti lehčeji plánovaná cesta mě zatím nestíhá utahat. Terén spíš pohodový, možnost nákupu každý den před i po, občas i v mezičase, a navíc jediná etapa nad pětadvacet? To by stálo za to ji nazvat královskou.

15.9.2019 v 18:18 | Karma článku: 12.07 | Přečteno: 275 | Diskuse
Počet článků 156 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 1323

Zabýváme se aktivitami z oblasti ekologie, lidských práv, práv zvířat a témat souvisejících. Vždy v souladu s přesvědčením, že ekologické problémy je třeba vnímat spolu s jejich sociálními příčinami i důsledky a s ohledem na ně je třeba je také řešit. Naši činnost vyvíjíme nezávisle na stranických a ekonomických zájmech a výhradně nenásilnými prostředky. Cílem blogu je aktuálně informovat o tématech, kterými se zabýváme nebo tématech nám blízkých. Pod našimi články vítáme diskusi, která neslouží pro šíření nadávek, urážek, stereotypů a nesnášenlivosti.

Najdete na iDNES.cz