Celoměstský park pro půlku Brna?

7. 06. 2018 9:09:32
Dokážete si představit park pro 200 000 lidí? Že to není možné? A kdyby přece jenom... Co by v něm všechno mělo být? Dost místa a komfortu pro všechny – lidi, rostliny i zvířata. Hřiště? Zázemí pro rodiče s dětmi?
Rychlotrasa pro cyklodopravu? Dostatek mostů přes řeku? Kdo chce bruslit v zimě, ocení zázemí pro pluh na sníh. A lidé na lodičkách třeba občerstvení na řece. A co takhle tančírna pod širým nebem nebo tábořiště? A místa, kam se lidé nedostanou – divočina, biotopy, hnízdiště?

O parku pro půlku obyvatelstva města Brna jsme přemýšleli koncem loňského roku spolu se zástupci a zástupkyněmi radnice i městských částí, občanskými iniciativami, odborníky a odbornicemi na urbanismus, dopravu a životní prostředí. S nápadem na park přišli manželé Suchánkovi. Vystavili svoji vizi na podzimních Městských zásazích v Brně v galerii Domu pánů z Kunštátu. A přišli s unikátní vizualizací svého nápadu – vytvořili 3D model, který zabral téměř celou místnost. Nad modelem byly umístěny cedulky shrnující informace o počtech lidí z jednotlivých městských částí užívajících zázemí řeky a také užitečná data pro pěší, lidi na kolech i na bruslích – za jaký čas se dostanou z jednoho místa na druhé.

Všichni zainteresovaní tak měli jedinečnou možnost podívat se na rozsáhlou oblast kolem řeky Svratky od přehrady na severu města až na jih, kde se slévá se Svitavou a uvědomit si, jak obrovský potenciál toto území má. Pro cyklisty a cyklistky je to nejen potenciál rekreační, ale i každodenní, pro pravidelné cesty do práce nebo do školy. Pro rodiny s malými dětmi nebo lidi staršího věku může být oázou pro bezpečný a podnětný každodenní pobyt. Místní lidé z Jundrova, Komína, Bystrce, Kohoutovic, Lískovce, z Brna – středu i jihu – ti všichni mohou těžit z potenciálu řeky a jejího bezprostředního okolí pro sport, odpočinek, dopravu. Území má aktuálně dostatek zelených ploch a lesů. Nabízí se o území přemýšlet koncepčně, zajistit tak rovnováhu mezi ochranou biotopů, sportovními, rekreačními či kulturními akcemi a aktivitami pro desetitisíce lidí.

Přijde vám to bláhové? Napadá vás, proč to nejde? Nezapomněli jsme se zamyslet i nad omezeními a riziky. Více hlav víc ví, a proto NESEHNUTÍ uspořádalo workshop, na který jsme pozvali ty, kteří daný prostor uživatelsky znají, rozhodují o něm, nebo jsou profesionály a profesionálkami z oblasti navrhování udržitelného využití území ve městech.

Co by mohlo ohrozit sen mít kolem Svratky celoměstský park? Společně jsme pojmenovali několik oblastí, které by zasloužily pozornost. V bezprostřední blízkosti řeky existuje již nyní zástavba – mnohdy v povodňovém pásmu. Bylo by tedy žádoucí další výstavbu v nejbližším okolí řeky v celém pásu od přehrady až po soutok se Svitavou dále nepovolovat. Svoji významnou roli v celém procesu budou hrát majitelé a majitelky pozemků v námi diskutované lokalitě. Bude třeba s nimi projednat dlouhodobou koncepci využívání pozemků a spolupráci na realizaci vize. Protože řeka a její břehy jsou cenné pro svoji ekologickou funkci, bude žádoucí vyvažovat míru lidských aktivit ve vztahu ke zdravému fungování a udržení biokoridoru. A konečně, celý záměr bude třeba zastřešit a zkoordinovat tak, aby naplňování vize pokračovalo nezávisle na volebních obdobích.

A co teď s tím? Na závěr setkání padla dvě doporučení – jednak by se výstup z akce měl stát podkladem pro tvorbu Akčního plánu k právě projednávanému Plánu udržitelné městské mobility pro Brno, a dále bude dobré zaslat výstup Kanceláři architekta města. Ta aktuálně rozpracovává prostorovou vizi pro celé město. Taktéž je třeba reflektovat vizi v balíku změn, kterým se povolují změny k aktuálně platnému územnímu plánu.

Účastníci a účastnice workshopu se shodli, že realizace takové vize by zajistila Brnu věhlas a ocenili by ji ti, kteří zde studují, věnují se turistice či tu prostě jen žijí. Dostatečné zázemí pro nemotorovou dopravu by ulehčilo již nyní přetíženým ulicím a přeplněným vozidlům veřejné dopravy. Podpořena by byla ekologická stabilita jedné z klíčových os – řeky Svratky včetně jejího okolí. Pěší by měli unikátní příležitost pro komfortní přístup k vodě, pro aktivity podporující jejich zdravý životní styl i poptávku po kulturních a komunitních akcích.

A kdo to zaplatí? Nezbytná otázka, jistě. Počáteční investice by měla být na straně radnice – zejména pro nastavení koordinace celé realizace, jednání s vlastníky, s potenciálními investory a investorkami, ale i pro mapování potřeb městských částí, které mají biokoridor Svratky na svém území nebo v docházkové vzdálenosti.

Na závěr je třeba říci, že Brno se už po dílčích úsecích revitalizaci prostoru kolem Svratky věnuje – jmenujme například úsek mezi Výstavištěm a vlakovým nádražím, kde architektonickou soutěž vyhrál nedávno zesnulý profesor Ivan Ruller se svým týmem.

Díky 3D modelu jsme měli možnost podívat na území z ptačí perspektivy. Díky manželům Suchánkovým jsme se na Svratku a její potenciál mohli podívat i pohledem vizionářským, tedy dlouhodobým. A díky účastníkům a účastnicím workshopu jsme pojmenovali potenciál a rizika, které by mohly realizaci vize omezit či ohrozit. Lze očekávat, že i mezi lidmi by měl projekt podporu. Sociologický průzkum nedávno ukázal, že v Jižním centru by většina lidí chtěla park s vodními plochami. Zbývá jen jediné – aby si vizi vzal někdo z politické reprezentace za své a rozběhl plánování a realizaci tak, aby překonala změny ve vedení města a udržela myšlenku.

Hana Chalupská, členka NESEHNUTÍ

Příloha: Park pro 200 000 Brňanek a Brňanů, záznam z workshopu (pdf)

Více inspirace pro udržitelnou a zelenou podobu měst naleznete na www.moudramesta.cz.

Workshop nad 3D modelem biokoridoru řeky Svratky podpořilo Ministerstvo životního prostředí prostřednictvím Státního fondu životního prostředí z rozhodnutí ministra č. 01321662, Statutární město Brno a Nadace Veronica z fondu Společně pro Brno.

Autor: NESEHNUTÍ | čtvrtek 7.6.2018 9:09 | karma článku: 11.54 | přečteno: 676x

Další články blogera

NESEHNUTÍ

Gruzie kouzelná i bláznivá

Jaké je to přestěhovat se na rok do Gruzie? Patrik Salát je v současné době v Gruzii na Evropské dobrovolné službě, kam byl vyslán NESEHNUTÍm do organizace Go Group Media provozující zpravodajský portál JAM-News.net.

2.5.2019 v 17:59 | Karma článku: 9.43 | Přečteno: 247 | Diskuse

NESEHNUTÍ

Kam kráčíš, arménský aktivisto? Od vodopádu k Occupy.

V Arménii roste zájem obyvatelstva o problémy ve své zemi. Jak tam vypadá nová vlna občanského aktivismu? Dobrovolnice NESEHNUTÍ z Arménie napsala článek o svém pohledu na vývoj občanského aktivismu v její rodné zemi.

23.1.2019 v 19:51 | Karma článku: 4.57 | Přečteno: 108 | Diskuse

NESEHNUTÍ

Jsou genderové kvóty zlo?

Soutěž Genderiáda očima vítězky. Středoškolská studentka Kristina Šůsová přibližuje průběh soutěže a vlastní motivaci.

14.1.2019 v 17:31 | Karma článku: 6.34 | Přečteno: 531 | Diskuse

NESEHNUTÍ

Přežijeme bez stájových hnojiv?

Při diskuzi o výhodách a nevýhodách veganství se občas setkávám s názorem, že bez velkochovů se neobejdou ani lidé, kteří maso a další živočišné produkty nekonzumují, protože na poli by bez stájových hnojiv nevyrostla ani tráva.

7.1.2019 v 18:47 | Karma článku: 10.49 | Přečteno: 651 | Diskuse

Další články z rubriky Občanské aktivity

Zdenek Horner

Mezi dvěma právy

Takto se jmenuje první kapitola malé útlé knížky Amose Oze Jak vyléčit fanatika. Text napsal můj oblíbený autor již v roce 2004. U nás byl přeložen a vydán roku 2006. Pokusím se podělit o své dojmy a postřehy ze čtení.

18.6.2019 v 23:45 | Karma článku: 6.00 | Přečteno: 232 | Diskuse

Veronika Valíková

Druhou frontu si přál hlavně Stalin

Červen je měsíc Dunkerku v roce 1940, vylodění v Normandii 1944 i brexitu 2016. V souvislosti s oslavami otevření druhé fronty se opět vášnivě debatovalo o tom, kdo osvobodil Evropu od nacismu. Já tedy hlasuji pro Churchilla...

18.6.2019 v 9:59 | Karma článku: 25.20 | Přečteno: 950 | Diskuse

Bedřich Dvořák

Ministryně financí nabádá města: Jestli vám chybí peníze, zdražte lidem daň z nemovitosti

Paní ministryně asi nerozumí politice. Takové věci si může myslet,prověřovat a počítat,ale nesmí s tím vylézat ven.Být na místě Andreje Babiše,tak ji pošlu zpátky do normálního světa..I šlamastiku s EET zavinila ona.

15.6.2019 v 23:07 | Karma článku: 37.48 | Přečteno: 3899 | Diskuse

Vašek Peričevič

Kauza: Petr Kramný - "vrah" promluvil.....

Naprosto chladný, neprojevující sebemenší emoce, zcela bezcitný a zejména chladnokrevný, tak popisují média Petra Kramného.

14.6.2019 v 15:13 | Karma článku: 32.60 | Přečteno: 5452 | Diskuse

Bedřich Dvořák

V Česku přibude milion nových důchodců, stát čeká nepříjemné přiznání

To jsou věci. Proč platíme takové výzkumníky ? Nežijí na jiné planetě ?Stárnutí obyvatelstva v určité zemi je dávno předvídaná věc. Proto se i na celém světě promýšlejí nová opatření,jak to vyřešit.

14.6.2019 v 14:55 | Karma článku: 13.71 | Přečteno: 763 | Diskuse
Počet článků 156 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 1321

Zabýváme se aktivitami z oblasti ekologie, lidských práv, práv zvířat a témat souvisejících. Vždy v souladu s přesvědčením, že ekologické problémy je třeba vnímat spolu s jejich sociálními příčinami i důsledky a s ohledem na ně je třeba je také řešit. Naši činnost vyvíjíme nezávisle na stranických a ekonomických zájmech a výhradně nenásilnými prostředky. Cílem blogu je aktuálně informovat o tématech, kterými se zabýváme nebo tématech nám blízkých. Pod našimi články vítáme diskusi, která neslouží pro šíření nadávek, urážek, stereotypů a nesnášenlivosti.

Najdete na iDNES.cz