Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Sdílej víkend s Nesehnutím!

20. 11. 2016 18:13:24
Odpočinout si od každodenního shonu, pochytit nové myšlenky a informace, nebo se „jenom“ nechat inspirovat? Takové byly plány. A všechny se splnily, ale abych nepředbíhala...

Na přelomu září a října se uskutečnil čtyřdenní workshop pro dobrovolníky i dobrovolnice zvaný „Sdílený prostor” Nezávislého Sociálně Ekologického hnutí NESEHNUTÍ. Akce byla situována v malebné obci Krásensko v bývalé faře Rychta Lipka, která je nejstarším ekologickým střediskem na Moravě. Hovořili jsme o genderových stereotypech, marketingu, ozbrojených konfliktech a dalších tématech.

Při představě šestnáctiletého mladíka, jak vám přednáší o nynější politice a aktivismu se jistě jenom pošetile ušklíbnete. Co když ale tím hochem je mladý aktivista Jakub Čech, který obdržel cenu Člověka v tísni a dostal na kolena nejen městské úřady, ale i magistrát? To už je jistě něco jiného, no ne? Jakub nám popsal celý průběh jeho práce, osvětlil svoji motivaci a při té příležitosti i odpověděl na několik otázek:

Co jste si pomyslel při nabídce spolupráce s NESEHNUTÍ?
Byl jsem rád, neboť organizaci NESEHNUTÍ znám a myslím si, že odvádí dobrou práci. Už v minulosti jsem přemýšlel, že bych se akce podobného typu mohl zúčastnit, tak mě potěšilo, že mám tu čest na ní být jako vystupující.

Věděl jste od prvního okamžiku, o čem chcete mluvit, nebo jste téma upravoval v průběhu času?
Tématem mého vystoupení byly moje zkušenosti s aktivismem a komunální politikou, takže jsem si připravil jako vodítko prezentaci s důležitými čísly, grafy a fotografiemi. Říkal jsem svůj příběh, takže jsem se nijak zvláště nepřipravoval. Je ale pravda, že když člověk začne vzpomínat, tak se mu vybaví různé jiné věci, takže nakonec jsem toho řekl mnohem více, než jsem předpokládal.

Proč cítíte potřebu šířit své příběhy?
Cítím potřebu svůj příběh šířit dál, protože si myslím, že může motivovat další lidi k podobným činnostem a to vnímám při současné strašně nízké míře zapojení občanů a občanek do politiky za velmi důležité.

Vzkázal byste něco čtenářům a čtenářkám?
Zapojte se, prosím! A pojďte měnit politiku. Vstupte do místních spolků, do politické strany, zajímejte se, navštěvujte zastupitelstva, pomáhejte třeba ekologickým organizacím. Jen se prosím nějak zapojte - nikdo jiný za vás lepší svět neudělá.

Také další prezentace přítomných byly velmi motivující, a to především díky rozmanitosti témat, jimiž se NESEHNUTÍ zaobírá.

“Usekli ženě hlavu a dovolují jí jen tělo, protože hlavou by si mohla něco myslet.” I tento citát od Elfriedy Jelinek zazněl při pátečním programu Petry Havlíkové a Kristýny Pešákové z NESEHNUTÍ s názvem „Jak vznikají genderové stereotypy a jak se jim bránit.” Probíranými otázkami byly sexismus v každodenním životě, sexistické reklamy nebo problematika platových rozdílů, jenž činí průměrně dvacet dva procent mezi ženami a muži, a až třiceti procentní rozdíly mezi vysokoškoláky a vysokoškolačkami.

S Tatianou Dumbravou z NESEHNUTÍ jsme se na workshopu “Média a hatespeech” naučili vyhledávat původ a stáří fotky na internetu. Překvapilo nás zjištění, že nejvulgárnější jsou na FB ženy s mužskými profily. Pochytili jsme to nejdůležitější z konceptu tzv. nenásilné komunikace, jenž tkví ve vyslovení své vlastní myšlenky či potřeby a vyjádření svých pocitů a postojů vůči druhé osobě a poté nalezení společné shody.

Sobota byla v režii Martina Máši z Hnutí DUHA, který se věnuje kampaním, webům a sociálním sítím. S Martinem jsme probírali základní kroky pro úspěšnou propagaci, důležitost sociálních sítí a jejich dopad na veřejnost. Na Martina navazovala Hanka Chalupská z NESEHNUTÍ. Věnovala se s námi tématu „Občanské kampaně pro veřejný prostor“. V jejím workshopu jsme se zaměřili na průběh vzniku těchto akcí s náhledem na „recept“ – jak na to.

Nedělní zakončení převzala do rukou Hanka Svačinková z NESEHNUTÍ s Lujzou Hužvárkovou z NaZemi s workshopem „Hra s nulovým součtem“, jejímž kontextem každého posluchače i posluchačku naprosto odzbrojily výčtem veškerých probíhajících bojů s důrazem na oběti. Všem na chvíli přestalo tlouci srdce, když viděli velikostně srovnané a názorně zobrazené konflikty počínajíc Pařížským atentátem s přesahem jedné stovky obětí až po stále probíhající válku v Kongu s více jak pěti milionovými ztrátami na životech.

I přese všechna závažná témata jsme načerpali dostatek nových sil a inspirovaní odcházeli začít ten Pravý nový den s rozhodnutím, že ještě není všem dnům konec, a že stále je šance něco změnit.

Olga Staňková, dobrovolnice NESEHNUTÍ, studentka Masarykovy univerzity

FOTO: NESEHNUTÍ

Autor: NESEHNUTÍ | neděle 20.11.2016 18:13 | karma článku: 7.56 | přečteno: 346x

Další články blogera

NESEHNUTÍ

Malé velké triky pro inkluzi dětí s odlišným mateřským jazykem

V poslední době často potkávám bezradné vyučující, v jejichž třídě se najednou ocitlo dítě s odlišným mateřským jazykem. Často si neví rady, jak je integrovat do kolektivu a jak podporovat kolektiv, aby je přijal.

20.9.2017 v 18:01 | Karma článku: 8.63 | Přečteno: 989 | Diskuse

NESEHNUTÍ

Čas na vlastní party

„Je páteční březnové odpoledne. V komunitní zahradě v centru Pécse skupinky žen intenzivně diskutují a vyrábějí transparenty. V momentě, kdy je rozmístí do prostoru a vedle sebe sebe se najednou ocitají vzkazy jako...

25.5.2017 v 18:33 | Karma článku: 5.05 | Přečteno: 335 | Diskuse

NESEHNUTÍ

Malé ženy, co mají velkou sílu

V gruzínském městě Kutaisi, které je známé hlavně levnými lety z a do evropských metropolí, jsme s NESEHNUTÍm v posledním březnovém víkendu uspořádali třídenní barcamp.

13.4.2017 v 21:31 | Karma článku: 8.57 | Přečteno: 469 | Diskuse

NESEHNUTÍ

Jak nenápadně rychle letí čas

Když je člověk zaneprázdněn, pak čas letí nenápadně rychle. A tak jsem si ani nevšiml, jak uběhl rok naplněný tolika událostmi. Začátkem loňského roku jsem přijel do Brna pracovat jako dobrovolník pro NESEHNUTÍ.

10.4.2017 v 16:00 | Karma článku: 3.76 | Přečteno: 223 | Diskuse

Další články z rubriky Občanské aktivity

Adam Mikulášek

Bravo, Polsko zvažuje zrušit zimní čas

Jako příznivce více světla odpoledne, na rozdíl od většiny odpůrců střídání zimního a letního času, jsem s Poláky zajedno, aby byl po celý rok letní, nikoli zimní čas.

19.10.2017 v 11:32 | Karma článku: 27.54 | Přečteno: 712 | Diskuse

Lukáš Pokorný

Jak nám paní Šichtařová věší BIO bulíky na nos.

Přiznám se. Poslední vydání přílohy Rodina Dnes jsem si koupil jen kvůli rozhovoru s paní Šichtařovou. Skoro bych její nekompromisní názory začal mít rád. Skoro.

19.10.2017 v 6:42 | Karma článku: 17.75 | Přečteno: 1416 | Diskuse

Karel Trčálek

Humanitární neziskovky jsou tlusté pijavice

Neříkejte, že jste to už dávno nevěděli. A neříkejte, že vás to pořádně nehněte, že byste ze všeho nejraději dělali tu humanitární pomoc sami. Třeba v Kosovu

18.10.2017 v 17:09 | Karma článku: 11.93 | Přečteno: 471 | Diskuse

Bedřich Dvořák

Předseda Sdružení praktických lékařů: Zavřeme na den, abychom nezavřeli navždy

Chudáci lékaři. Již to nejsou jen chudí zubaři,ale i chudí "obvoďáci". Jejich organizace odmítá používání elektronických receptů i když to je jediná možnost,jak dosáhnout úspor a informací.

17.10.2017 v 4:29 | Karma článku: 13.93 | Přečteno: 449 | Diskuse

Adam Mikulášek

Tak už umazává kříže i Nestlé, vyhlašuji této firmě osobní bojkot!

Jak jsem se dnes dočetl, Lidl už v tomto politováníhodném multikulti falšování reality není sám. Zjevně občané nedělají dost proto, aby firmy ztratily ekonomickou motivaci k tomuto odpornému jednání.

16.10.2017 v 18:26 | Karma článku: 38.41 | Přečteno: 1823 | Diskuse
Počet článků 145 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 1325

Zabýváme se aktivitami z oblasti ekologie, lidských práv, práv zvířat a témat souvisejících. Vždy v souladu s přesvědčením, že ekologické problémy je třeba vnímat spolu s jejich sociálními příčinami i důsledky a s ohledem na ně je třeba je také řešit. Naši činnost vyvíjíme nezávisle na stranických a ekonomických zájmech a výhradně nenásilnými prostředky. Cílem blogu je aktuálně informovat o tématech, kterými se zabýváme nebo tématech nám blízkých. Pod našimi články vítáme diskusi, která neslouží pro šíření nadávek, urážek, stereotypů a nesnášenlivosti.Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.