Společně proti krvavým zakázkám evropských zbrojovek

10. 08. 2016 16:33:46
Setkání Evropské sítě proti obchodu se zbraněmi se letos odehrálo v Londýně pod záštitou Campaign Against Arms Trade a my jsme byli u toho. Stejně jako vloni byl termín provázán s následnými protesty proti zbrojařskému veletrhu.

Zatímco minulý rok jsme v Brně společně protestovali proti veletrhu IDET, letos jsme se podíleli na protestech proti zbrojařskému veletrhu Farnborough Airshow.

Třídenní rokování European Network Against Arms Trade (ENAAT) pro nás bylo příjemným setkáním známých tváří z celé Evropy. Tradičním prostorem, v němž si vyměňujeme aktuální informace, sdílíme úspěchy z posledního roku a plánujeme společné akce. V prodeji zbraní do represivních režimů si bohužel Česká republika nezadá s dalšími evropskými zeměmi - snad téměř všichni nějakým způsobem porušují Společný postoj Rady EU či mezinárodní embarga. Až příliš často zaznívalo, že nejčastější destinací pro vývoz evropských zbraní je Blízký východ. Přičemž jedním z čelních odběratelů zbraní z EU je Saúdská Arábie. Tento autoritářský režim nejen hrubě porušuje lidská práva svých obyvatel, ale také čelí obvinění z páchání válečných zločinů a zločinů proti lidskosti v humanitární krizí postiženém Jemenu.

Na vývozy do oblastí ozbrojených konfliktů a autoritářských režimů, které jsou z hlediska dlouhodobého zisku jistě atraktivní, lze upozorňovat různými způsoby. V Německu místní instalovali před Bundestag obří zlaté nosy věnované konkrétním představitelům zbrojařských firem i politikům. Německé rčení “získal zlatý nos” se totiž používá pro označení někoho, kdo se nepřiměřeně obohatil. V Nizozemí zase zkoumali, jak souvisí migrace s obchodem se zbraněmi, a dospěli k zajímavým závěrům - nejenže zbrojařské firmy těží z konfliktů na Blízkém východě díky exportům zbraní do regionu, také se díky silnému lobby podílí na vytváření bezpečnostních systémů proti tzv. ilegálním uprchlíkům, čímž dále zvyšují své obraty. A takto bychom mohli pokračovat i dál.

Zbrojařské veletrhy: Výstavní skříně porušování lidských práv

V Londýně se v minulosti nejen protestovalo, ale také blokovalo. Vloni skupina aktivistů a aktivistek zablokovala příjezdovou cestu na veletrh obranné a bezpečnostní techniky DSEI. Byli zadrženi a posláni před soud, mezi nimi i náš přítel Bram z Belgie. Tento příběh má pro něj i pro ostatní blokující překvapivě dobrý konec. Nejenže nebyl nikdo odsouzen, ale britský soud na základě svědectví rozhodl, že kriminálního jednání se nedopustili aktivisté a aktivistky, ti se jen snažili předejít zločinům páchaným uvnitř zbrojařského veletrhu. Soud označil jako problematické prodeje zbraní do zemí, kde jsou používány proti civilnímu obyvatelstvu, a také prodeje nelegálního zboží, jako jsou kazetové munice či mučící nástroje. Soud také upozornil na to, že tato kriminální činnost není dostatečně prošetřována ani postihována. Zda toto rozhodnutí soudu povede k obviněním zbrojařských firem, není úplně jasné, avšak pro nás je to precedent, o který se můžeme opřít v argumentaci.

Letošní protesty, do kterých jsme měli možnost se zapojit i my, byly namířené proti zbrojařskému veletrhu ve Farnborough. Ten se sice prezentuje jako letecká show pro celou rodinu, v jeho zákulisí však probíhají obchodní schůzky zástupců a zástupkyň zbrojního průmyslu s vládními a armádními delegacemi. Cílem protestů bylo zastavení vývozu britských zbraní do Saúdské Arábie.

Protesty se oproti těm brněnským proti IDETu lišily v mnoha aspektech. Hlavnímu organizátorovi, hnutí Campaign Against Arms Trade, se podařilo zapojit široké spektrum organizací - od kvakerů, hnutí Catholic Worker, palestinských solidárních hnutí až po členy a členky Green Party, přičemž protestu před londýnským Science Museum se zúčastnilo téměř sto lidí. Věkové složení bylo také pestřejší než u nás - kromě lidí pod třicet totiž nechyběli ani veteráni a veteránky mírového hnutí ze šedesátých a sedmdesátých let minulého století.

Pestrému složení účastníků odpovídala také pestrost akcí, které se konaly na různých místech Londýna během celého dne. Obchodní delegace ve vlaku směřujícím na letiště ve Farnborough provázely smrtky s kosou, které jim připomínaly charakter jejich podnikání. Ve frontě před vstupem na letiště zase musely přeskakovat pytle s mrtvolami. Před sídlem premiérů na Downing Street č. 10 zase čekaly transparenty a petice vyzývající k zastavení prodeje zbraní Saúdské Arábii. Krátce poté jsme oslavily smutné padesáté narozeniny úřadu zodpovědného za zbrojní vývozy před ministerstvem obchodu. Ochranka budovy se natolik zalekla nevídaného narozeninového dortu v podobě perníkové bomby se šlehačkou, že budovu raději zamkla. Ministerstvo se tak na dobrou půl hodinu “samoblokovalo”, a to k velké nelibosti úředníků a úřednic, kteří se nemohli dostat do svých kanceláří.

Veřejnost proti zbrojařskému lobby

Hlavní protest se konal před budovou Science Museum, které hostilo slavnostní večeři pro zástupce a zástupkyně zbrojařského průmyslu. To vadilo demonstrujícím, podle nichž by veřejné instituce neměly poskytovat reprezentativní prostory obchodníkům se zbraněmi. Už v minulosti se podařilo zastavit podobné akce v prostorách Natural History Museum, nebo se dokonce povedlo přesvědčit National Gallery, aby odmítla sponzorování od italské zbrojovky Finmeccanica. A po letošních protestech si plány hostit další večeři pro zbrojaře zřejmě rozmyslí i v Science Museum.

Stovce demonstrujících se totiž velmi úspěšně podařilo celou akci znepříjemnit až narušit tím, že po skupinkách blokovali vchody do budovy, vyvěšovali transparenty či rozdávali letáčky kolemjdoucím, a také hromadným bučením a pokřikováním “shame on you” (“hanba vám”) pokaždé, když se nějaký účastník či účastnice večeře snažili prodrat ke vchodu. Cestu ke kaviárovým toustům a dalším krvavým kšeftům si tak zbrojařské delegace musely prošlapat jakousi uličkou hanby za asistence policie a ochranky. Někteří to zvládali s nasazením perfektního pokerface, jiní se otočili na patě a o vstup se ani nepokusili. Ty odměnili demonstrující nadšeným potleskem. Pro Science Museum rozhodně nepříjemná, až ostudná situace.

Cílem těchto aktivit je poukázat na skutečnost, že politické elity, které vydávají licence k vývozům vojenského materiálu do nestabilních regionů, nutně nesou zodpovědnost za stav lidských práv v těchto oblastech. Také zbrojařské firmy, pro něž jsou realizované zakázky jen kolonkami v účetnictví, mají svůj podíl na utrpení a bídě civilních obyvatel, což je skupina nejvíce ohrožená probíhajícím ozbrojeným konfliktem. A nezanedbatelný podíl na vyzbrojování konfliktů mají také zbrojařské veletrhy, což vystihuje heslo “War starts here” (“Válka začíná tady”). Jde nám totiž nejen o zodpovědnější přístup k výrobě i konečnému užití zbraní, ale také k zodpovědnějšímu politickému rozhodování na mezinárodní úrovni. A právě toto by měla mít možnost ovlivňovat veřejnost.

Hanka Svačinková a Peter Tkáč
iniciativa Zbraně, nebo lidská práva? NESEHNUTÍ
http://zbrane.nesehnuti.cz

FOTO: Peter Tkáč

Autor: NESEHNUTÍ | středa 10.8.2016 16:33 | karma článku: 14.81 | přečteno: 767x

Další články blogera

NESEHNUTÍ

Kam kráčíš, arménský aktivisto? Od vodopádu k Occupy.

V Arménii roste zájem obyvatelstva o problémy ve své zemi. Jak tam vypadá nová vlna občanského aktivismu? Dobrovolnice NESEHNUTÍ z Arménie napsala článek o svém pohledu na vývoj občanského aktivismu v její rodné zemi.

23.1.2019 v 19:51 | Karma článku: 3.62 | Přečteno: 86 | Diskuse

NESEHNUTÍ

Jsou genderové kvóty zlo?

Soutěž Genderiáda očima vítězky. Středoškolská studentka Kristina Šůsová přibližuje průběh soutěže a vlastní motivaci.

14.1.2019 v 17:31 | Karma článku: 6.33 | Přečteno: 516 | Diskuse

NESEHNUTÍ

Přežijeme bez stájových hnojiv?

Při diskuzi o výhodách a nevýhodách veganství se občas setkávám s názorem, že bez velkochovů se neobejdou ani lidé, kteří maso a další živočišné produkty nekonzumují, protože na poli by bez stájových hnojiv nevyrostla ani tráva.

7.1.2019 v 18:47 | Karma článku: 10.47 | Přečteno: 577 | Diskuse

NESEHNUTÍ

Kargokolem za čistším ovzduším

„Nákladní kola jsou skvělou alternativou pro transport v centru města. Jak pro rodiny, které mohou zavést děti do škol a školek, tak pro malé firmy.” Daniel Böhm, Mobilitätsagentur Wien

8.11.2018 v 21:40 | Karma článku: 4.37 | Přečteno: 117 | Diskuse

Další články z rubriky Občanské aktivity

Zdenek Horner

Co je na vytrvalém cikánování nejhorší?

Různí obhajovatelé zemitosti obhajují svůdnou pudovou zemitost, jíž lze někoho veřejně ponížit a většina lidí tomu přizvukuje. Je to stejné jako tvrdit, že jsme vždycky ženy mlátili, tak mě to naučili, tak ji budu mlátit do smrti.

15.2.2019 v 18:34 | Karma článku: 13.29 | Přečteno: 1087 | Diskuse

Bedřich Dvořák

Fenomén naší pitomosti.Zpráva o duševním zdraví společnosti.

Jistě jste si všimli,že mimo počmáraných zdí uměním graffiti se rozbíjejí okna. Kdekoliv se něco uzavře na delší dobu,tak přijdou lidé a rozbíjejí okna. Souvisí to s naší národní povahou,kdy si nevážíme cizí práce.

14.2.2019 v 10:11 | Karma článku: 16.24 | Přečteno: 447 | Diskuse

Zdenek Horner

Jsem nadšen, Čermáka redakce podporuje

Považuji to za správný projev názorového hrdinství, že admini ze zdejšího serveru, kteří tvoří pomyslnou redakci mají tu odvahu podporovat super blogera Čermáka, přestože díky atakům na jeho názory neotevírá diskuze. Děkujeme.

13.2.2019 v 1:26 | Karma článku: 18.70 | Přečteno: 951 | Diskuse

Vašek Peričevič

Kauza: Lukáš Nečesaný - a dost

Dnes uspěl Lukáš Nečesaný u Ústavního soudu, který nálezem rozhodl, že byla porušena již dokonce ústavně zaručená práva Lukáše Nečesaného a usnesení Vrchního soudu v Praze v plném rozsahu zrušil.

12.2.2019 v 15:41 | Karma článku: 27.88 | Přečteno: 1694 | Diskuse

Bedřich Dvořák

Musíme pořád soutěžit na úkor jiných ?

Náš současný systém, v kterém žijeme je údajně založen na soutěživosti.Jen se nám veškeré hodnoty dostaly někam jinam,než chceme. Základní myšlenky kapitalismu jsou založeny na soutěživosti a zásluhovosti. To je v podstatě dobré.

11.2.2019 v 12:21 | Karma článku: 9.73 | Přečteno: 337 | Diskuse
Počet článků 155 Celková karma 6.81 Průměrná čtenost 1325

Zabýváme se aktivitami z oblasti ekologie, lidských práv, práv zvířat a témat souvisejících. Vždy v souladu s přesvědčením, že ekologické problémy je třeba vnímat spolu s jejich sociálními příčinami i důsledky a s ohledem na ně je třeba je také řešit. Naši činnost vyvíjíme nezávisle na stranických a ekonomických zájmech a výhradně nenásilnými prostředky. Cílem blogu je aktuálně informovat o tématech, kterými se zabýváme nebo tématech nám blízkých. Pod našimi články vítáme diskusi, která neslouží pro šíření nadávek, urážek, stereotypů a nesnášenlivosti.

Najdete na iDNES.cz