Peacecamp 2015: O zbraních se nám i zdálo

2. 02. 2015 12:42:18
„Co? Peacecamp? Kdy? V lednu? Jedu!“ Tohle mi proběhlo hlavou, když jsem si všimla, že Nesehnutí nabízí týdenní soustředění zaměřené na aktivismus, obchod se zbraněmi a lidská práva. Myslím, že něco podobného si pomysleli i ostatní, takže se nás v Kaprálově mlýně u Ochozu u Brna sešlo celkem dvacet. Přijeli mladí lidé ze všech koutů České republiky, ale i ze Slovenska a Švédska. A bavili jsme se.

Celý týden byl nabitý zajímavými přednáškami o problematice obchodu se zbraněmi. Nejdřív jsme se seznámili s tématem díky teoreticky zaměřeným přednáškám, abychom potom mohli lépe proniknout do problémů konkrétních konfliktů. Blíže jsme se podívali na Palestinu a taky na Kavkaz, o kterém nám povídal arménský mírový aktivista Artur Sakunts. Ten přiblížil problematiku obchodu se zbraněmi z pozice člověka, který se denně potýká s korupcí a netransparentností ve své zemi.

Už taky víme, kde dohledávat data týkající se importu a exportu zbraní. V rámci role play game jsme si zkusili, jaké to je být v různých pozicích v rámci rozhodovacího procesu o vývozu zbraní do autoritářského režimu. Skutečným vrcholem pak byl mediální workshop, při němž jsme se naučili psát tiskové zprávy, poskytovat rozhovory na kameru či pořádat tiskové konference.

Mezi sebou jsme navzájem sdíleli a diskutovali vlastní zkušenosti a poznatky ze zemí, odkud pocházíme, či které jsme procestovali. Bylo skutečně zajímavé porovnávat různé kulturní perspektivy a snažit se tak vidět věci v lokálních souvislostech. K tomuto pojetí nám k doplnění obrazu posloužily i večer promítané filmy. Obzvlášť jsem ocenila izraelský film The Lab, v němž režisér odkrývá pozadí zbrojařského průmyslu Izraele. Ten je jedním z předních exportérů zbraní na světě, ekonomika státu je na zbrojení přímo závislá. V úspěšném marketingu pak hraje překvapivě pozitivní roli i fakt, že zbraně již byly „vyzkoušeny“ během útoků na Palestince v pásmu Gazy. Za  připomenutí stojí fakt, že české diplomatické vztahy s Izraelem jsou i přesto nadstandardní.

Carolina Cöhler de Castro představila Swedish Peace and Arbitration Society

Ve světle nově připomenutých skutečností ráno někteří z účastníků a účastnic vyprávěli, o jakých útocích a zbraních se jim zrovna zdálo. Všem vrtalo hlavou, jak pomoci tomu, aby se počet zbraní ve světě redukoval, aby co nejméně lidí mohlo žít beze strachu. Bohužel z naší pozice nemůžeme výrazněji ovlivnit ilegální obchod se zbraněmi, který je tvrdou realitou významné části obyvatel rozvojových zemí. Změnu by však zasloužila regulace exportu ze zemí Evropské unie. Lobby firem, které produkují zbraně, je silná, ve hře je hodně peněz, a to přesto, že se na celkovém vývozu z EU zbrojařský průmysl podílí pouhým jedním procentem. Paradoxně je tak vývoz zbraní často dotován ze státních pokladen jednotlivých států – tedy z peněz daňových poplatníků. Napadlo mě, že možná většina lidí ani neví, kam jdou jejich peníze. Jak by asi vypadal zbrojařský průmysl bez státních dotací či záštity?

Nejspíš pro nikoho už není překvapením, že země EU posílají zbraně také do autoritářských režimů, ačkoliv ve společných stanoviscích k exportu zbraní se tato možnost nepřipouští. A tak, i když Evropská unie vydává stanoviska proti prodeji zbraní do zemí zmítaných nejasnými mocensko-politickými poměry, Česká republika už řadu let vesele posílá tisíce zbraní do Egypta. Tam jsou naše zbraně využívány i místní policií, která se nebojí zasáhnout ani proti civilistům. V letech 2011 a 2013 tak tamní protirežimní demonstrace stály stovky životů.

Více čtěte zde: http://zbrane.nesehnuti.cz/index.php/ceske-pistole-pre-egyptsku-policiu-zly-vtip/

V naší široce pojaté zahraniční politice se vůbec bratříčkujeme s kdekým. Výjimku netvoří ani země, kde si o svobodě projevu, za kterou protestovaly v minulých dnech miliony Evropanů, můžou nechat jen zdát. A tak je stále zemí našeho exportu zbraní i Saudská Arábie, kde ve věznicích nekončí jen novináři, ale i blogeři. Jeden z nich dostal za svůj blog trestem tisíc ran bičem a k tomu deset let vězení. Nejspíš vás překvapí, že právě v této skvělé zemi staví česká Tatra svou novou továrnu na výrobu vozidel, která lze využít při ozbrojených konfliktech.

Jak vidíte, není zkrátka úplně vyloučeno, že výsledkem naší zahraniční politiky se může stát i kulka v hlavě civilisty nebo novináře. Chcete to? Nám to zrovna příjemné není, a tak jsme na konci pobytu, nabiti novými poznatky, společně diskutovali průběh kampaní a dalších aktivit směřujících k omezení distribuce zbraní do výše popsaných, ale i dalších zemí v otevřené diskuzi. Padaly i nápady na to, co včlenit do společně připravované brožurky, která by měla pomoci novým dobrovolníkům ve snazší orientaci v oblasti aktivismu proti obchodu se zbraněmi. Nakonec je totiž zřejmé, že zavedený argument tvrdící, že kdyby „tam“ neměli naše zbraně, ubili by se židlemi, neobstojí. Svobodu projevu nebo shromažďování totiž pouhou židlí nepotlačíte, i kdybyste se snažili sebevíc.

Více info: http://zbrane.nesehnuti.cz/index.php/havlovsky-pragmaticky-cesky-pristup-k-lidskym-pravum-je-predevsim-zbrojarsky

 

Hanka Svačinková

dobrovolnice NESEHNUTÍ

Projekt PEACECAMP byl spolufinancován Evropskou unií a Domem zahraničních služeb v rámci programu Erasmus+.

Autor: NESEHNUTÍ | pondělí 2.2.2015 12:42 | karma článku: 9.35 | přečteno: 507x

Další články blogera

NESEHNUTÍ

Kam kráčíš, arménský aktivisto? Od vodopádu k Occupy.

V Arménii roste zájem obyvatelstva o problémy ve své zemi. Jak tam vypadá nová vlna občanského aktivismu? Dobrovolnice NESEHNUTÍ z Arménie napsala článek o svém pohledu na vývoj občanského aktivismu v její rodné zemi.

23.1.2019 v 19:51 | Karma článku: 3.62 | Přečteno: 86 | Diskuse

NESEHNUTÍ

Jsou genderové kvóty zlo?

Soutěž Genderiáda očima vítězky. Středoškolská studentka Kristina Šůsová přibližuje průběh soutěže a vlastní motivaci.

14.1.2019 v 17:31 | Karma článku: 6.33 | Přečteno: 516 | Diskuse

NESEHNUTÍ

Přežijeme bez stájových hnojiv?

Při diskuzi o výhodách a nevýhodách veganství se občas setkávám s názorem, že bez velkochovů se neobejdou ani lidé, kteří maso a další živočišné produkty nekonzumují, protože na poli by bez stájových hnojiv nevyrostla ani tráva.

7.1.2019 v 18:47 | Karma článku: 10.47 | Přečteno: 577 | Diskuse

NESEHNUTÍ

Kargokolem za čistším ovzduším

„Nákladní kola jsou skvělou alternativou pro transport v centru města. Jak pro rodiny, které mohou zavést děti do škol a školek, tak pro malé firmy.” Daniel Böhm, Mobilitätsagentur Wien

8.11.2018 v 21:40 | Karma článku: 4.37 | Přečteno: 117 | Diskuse

Další články z rubriky Občanské aktivity

Zdenek Horner

Co je na vytrvalém cikánování nejhorší?

Různí obhajovatelé zemitosti obhajují svůdnou pudovou zemitost, jíž lze někoho veřejně ponížit a většina lidí tomu přizvukuje. Je to stejné jako tvrdit, že jsme vždycky ženy mlátili, tak mě to naučili, tak ji budu mlátit do smrti.

15.2.2019 v 18:34 | Karma článku: 13.29 | Přečteno: 1087 | Diskuse

Bedřich Dvořák

Fenomén naší pitomosti.Zpráva o duševním zdraví společnosti.

Jistě jste si všimli,že mimo počmáraných zdí uměním graffiti se rozbíjejí okna. Kdekoliv se něco uzavře na delší dobu,tak přijdou lidé a rozbíjejí okna. Souvisí to s naší národní povahou,kdy si nevážíme cizí práce.

14.2.2019 v 10:11 | Karma článku: 16.24 | Přečteno: 447 | Diskuse

Zdenek Horner

Jsem nadšen, Čermáka redakce podporuje

Považuji to za správný projev názorového hrdinství, že admini ze zdejšího serveru, kteří tvoří pomyslnou redakci mají tu odvahu podporovat super blogera Čermáka, přestože díky atakům na jeho názory neotevírá diskuze. Děkujeme.

13.2.2019 v 1:26 | Karma článku: 18.70 | Přečteno: 951 | Diskuse

Vašek Peričevič

Kauza: Lukáš Nečesaný - a dost

Dnes uspěl Lukáš Nečesaný u Ústavního soudu, který nálezem rozhodl, že byla porušena již dokonce ústavně zaručená práva Lukáše Nečesaného a usnesení Vrchního soudu v Praze v plném rozsahu zrušil.

12.2.2019 v 15:41 | Karma článku: 27.88 | Přečteno: 1694 | Diskuse

Bedřich Dvořák

Musíme pořád soutěžit na úkor jiných ?

Náš současný systém, v kterém žijeme je údajně založen na soutěživosti.Jen se nám veškeré hodnoty dostaly někam jinam,než chceme. Základní myšlenky kapitalismu jsou založeny na soutěživosti a zásluhovosti. To je v podstatě dobré.

11.2.2019 v 12:21 | Karma článku: 9.73 | Přečteno: 337 | Diskuse
Počet článků 155 Celková karma 6.81 Průměrná čtenost 1325

Zabýváme se aktivitami z oblasti ekologie, lidských práv, práv zvířat a témat souvisejících. Vždy v souladu s přesvědčením, že ekologické problémy je třeba vnímat spolu s jejich sociálními příčinami i důsledky a s ohledem na ně je třeba je také řešit. Naši činnost vyvíjíme nezávisle na stranických a ekonomických zájmech a výhradně nenásilnými prostředky. Cílem blogu je aktuálně informovat o tématech, kterými se zabýváme nebo tématech nám blízkých. Pod našimi články vítáme diskusi, která neslouží pro šíření nadávek, urážek, stereotypů a nesnášenlivosti.

Najdete na iDNES.cz