Pátý ročník konference Aktivní rodičovství je za námi

30. 04. 2014 15:47:21
Jen málo rodičů je pasivních, ale ne mnoho má zapnutý mód na vědomou, kontaktní aekologickou rodičovskou cestu. Nicméně téměř rovných šest stovek takto laděných se nás sešlo v sobotu 26. dubna v Brně na Fakultě sociálních studií při konání už pátého ročníku konference Aktivní rodičovství. Síly při její organizaci spojily tři charismatické ženy - Zora Javorská, Kateřina Hájková Klíčová a Lucie Harnošová zastupující pořadatelské organizace NESEHNUTÍ, UNIPA (Unii porodních asistentek) a Bránu k dětem. Společně s mnoha dobrovolnicemi a dobrovolníky vytvořily prostor pro sdílení a inspiraci. Jelikož mám atmosféru konference ráda, neváhala jsem a stíhla jsem sikoupit vstupenku dřív, než bylo beznadějně vyprodáno. Lákala jsem také známé, co ještě nejsou úplně v této rodičovské lince chycení a těšila se.

Sex - jobovka hned na začátek?

Celodenní program šesti přednášek a doprovodných akcí zahájila Denisa Říha Palečková, která se věnuje lektorství v oblasti intimity asexuálního partnerského života. S přebráním rodičovské role se dost mění role milenecká a nejedni rodičové začnou raději spát, než se milovat. Znám to také, ale přednáška mne nezkrušila. Spíš mile navedla, jak pracovat s intimní stránkou partnerského vztahu, i když si člověk-rodič často nepřipadá svěží, krásný, vyrovnaný, sexuálně extra naladěný a toho času také nemá nazbyt. Vlastně, že nemá cenu čekat, že se to v dohledné době změní a přesto si intimity a milování užívat – k potěše, uvolnění, léčení. Trend k asexuální roli mírně se odcizujících chovatelů lze lehce zvrátit zapojením technik vědomého milování. Snad všichni zúčastnění – ženy i muži – si odnesli pár tipů pro zdraví, osobní posun a šťastný partnerský život. A jen tak ve zkratce tip pro ženy: vaginální mapování je terapeutická technika hodná vašeho zájmu. Ne nepodstatnou také byla podkapitolka o dětské sexualitě a citlivému přístupu k jejím projevům. Zapsala jsem si: „Klíčem k dobré sexuální výchově dětí, je uspokojující a vyrovnaný sexuální vztah rodičů.“

Výživná Margit – zdravé jídlo, nezdravé očkování

Za necelou hodinu a půl zbývající do oběda toho Margit Slimáková – renomovaná odbornice na zdravotní prevenci a výživu - stihla opravdu hodně: Zdravě se stravující děti dosahují lepších studijních výsledků (to nepřekvapí), ale o pořádné překvapení v mnoha kruzích si říká její koncept zdravého talíře, který boří zastaralé koncepty výživových pyramid. Je to jednoduchý návod, jak dosáhnout vyvážené a zdravé stravy bez utopení se v tabulkách živin, počítání kilojoulů, chemických reakcí vitamínů, minerálů a stopových prvků. Stojí za to tu a tam mrknout na její web-blog-encyklopedii a poradnu v jednom. Paní Margit se nám snaží usnadnit přeladění na zdravou výživu, která obsahuje živé jídlo a ne průmyslové polotovary, opravdu aktivně a srozumitelně. Přejme jí hodně úspěchů v aktivitách zaměřených na propagaci zdravé výživy na školách. Je to v české společnosti zoufale zapotřebí. Zda je nám zapotřebí povinné očkování už jisté není. Ani paní Slimáková to neví. Ale jelikož skrze stravu ví, jak je důležité zbytečně nenabourávat přirozené funkce imunitního systému a nedělá jí problém orientovat se v zahraničních výzkumech a statistikách, tak se z ní stala spíše odpůrkyně povinného očkování (tedy očkování na centrální příkaz, které nepružně reaguje či ignoruje zprávy o rostoucím počtu případů autismu a jiných zdravotních problémech dětí, které s povinným očkováním mohou souviset).

Sebevědomí – chlapské i porodní...

Organizátorky se zřejmě rozhodly zúčastněné letos úplně neuštvat, takže byly oproti minulým ročníkům jen dvě paralelní besedy. Lumír Kolíbal, otec čtyř synů, mluvil o zkušenostech s tradicí přechodových rituálů. O vstupu chlapce mezi muže. Kristina Neubertová Zemánková jako soukromá porodní asistentka a studentka psychologie pak následovala s besedou o vlivu porodu – jednoho z klíčových ženských přechodových momentů - na sebepojetí a sexualitu žen.

Bohyně Naomi

Po obědě (a nakojení dětí) přichází na řadu vystoupení dvou velkých osobností. Na první se těším moc. Řadě z nás totiž Naomi Aldort – renomovaná americká rodinná poradkyně a autorka knihy Vychováváme děti a rosteme s nimi – změnila život. Pomohla nám najít způsob, jak nejít proti svým dětem, i když většinová tradiční výchova stále dá na autoritativní vedení a zlomení dětského odporu. Řadě z nás pomohla najít světlo na konci tunelu (či spíš labyrintu?) zvaného výchova, kdy často chceme zodpovědnost a respekt od dětí, které sami nerespektujeme. Je to leckdy smutné, ale i zábavné, když nás paní Naomi s vlídnou razancí sobě vlastní upozorňuje na naši ustrašenost, sobeckost a řadu stereotypů, které máme a podvědomě šíříme, i když vědomě chceme něco jiného. Mnoho z přítomných se s Naomi Aldort setkalo už poněkolikáté, protože na konferenci už jednou vystupovala on-line ze své domácí pracovny. Letos do Brna přijela přímo v rámci delšího turné po České republice. Hlavním tématem její přednášky proto nebyla přímo výchova, ale emoce a potřeby rodičů. Víme, že o ty je potřeba se též starat.

Jarda

Na Naomi Aldort navázal herec a teď už možná spíš mudrc Jaroslav Dušek - nepřehlédnutelná osobnost, jejíž aktivity také trošku mění českou společnost. Jeho zpracování Čtyř dohod má obrovskou návštěvnost a i jeho vystoupení na konferenci je vždy nabité – barvitým vyprávěním, dobrou náladou a zaujatými posluchači poskládanými od prvního stupínku pódia, přes lavice, okna, od podlahy až po balkon. Na konferenci zaujal předloniloni a nedalo to organizátorkám jinak, než ho pozvat letos zase. A stejně jako na minulé konferenci, i letos přisypal výživnou půdu k semínkům vědomějšího a více respektujícího přístupu k výchově dětí, k životu. Už mám Jardu hodně naposluchaného z ponocování při Youtube a tak se ještě před koncem vystoupení vydávám k dalším lákadlům konference, která jsem doposud nestihla.

Na jarmark, Mateřskou.com a domů

Ani ti, kterým se nechtělo sedět na přednáškách, se určitě nenudili. Na přítomné čekala výtvarná dílna sypání pískových mandal, jarmark brněnských alternativních vzdělávacích systémů jako jsou lesní školky a nové komunitní školy. Na Návsi, velkém jarmarku ekologických výrobků pro rodiče a děti, pak byla k dostání spousta související dobré literatury, bio oblečků, montessori hraček, bezmasého jídla, raw pochoutek nebo třeba české veganské boty (tedy boty k jejichž výrobě nebyly použité produkty ze zvířat jako kůže a další). Dětského koutku si jako hlavní části programu užívali hlavně tatínci s malými dětmi. A kdo nesledoval přednášky, tak trávil čas s rodinou či prostě s někým klábosil. Na konferenci se sešla spousta sympatických lidí (malých i velkých) nejen z Brna a blízkého okolí. A mezi mými známými se konference už dávno počítá za prostor, kde zjistíte, kdo je nově těhotný, kde se objevila nová miminka a jak ty děti rychle rostou, protože minule ještě spaly u maminky či tatínka v šátku a teď už lezou žvýkajíc lístky na tombolu, běhají kolem pódia či střílí na dvorku z montessori kuší.

Časový oblouk „od rána do večera“ na konferenci zakončily Bára a Léňa se svým hudebním projektem Mateřská.com. Zazpívaly hity Laktační psychóza, Gangsta matka, Jsem zase v tom a Hodinový manžel. Moc ráda bych od těchto žen slyšela nějaký song o „pobuřujícím“ kojení na veřejnosti. Napíšu jim. Přichází můj muž s dcerou, která se dnes naučila volat na derby Líšeň-Bystrc „gól“. Zvolili jsme dnes strategii „maminka se vzdělává, táta venčí dítě“. Z konference bude záznam, takže co nezvládnu sdělit já, si Jirka třeba bude moci doposlouchat přes chystaný on-line záznam, stejně jako mnoho těch, kdo se letos na konferenci nedostali. Po té, co si trošku potancujeme, se utahaní vydáváme domů. Pátý ročník rodičovské konference je za mnou, další výzvy a kouzla rodičovství jsou přede mnou. Nicméně se těším na další ročník. Organizátorky vypadaly sice unaveně, ale hrdě. Díky. Byl to fajn dubnový den.Kateřina K. Plesková

aktivní rodič-ka, Zdravé děti naše


Autor: NESEHNUTÍ | středa 30.4.2014 15:47 | karma článku: 8.78 | přečteno: 639x

Další články blogera

NESEHNUTÍ

Kam kráčíš, arménský aktivisto? Od vodopádu k Occupy.

V Arménii roste zájem obyvatelstva o problémy ve své zemi. Jak tam vypadá nová vlna občanského aktivismu? Dobrovolnice NESEHNUTÍ z Arménie napsala článek o svém pohledu na vývoj občanského aktivismu v její rodné zemi.

23.1.2019 v 19:51 | Karma článku: 3.68 | Přečteno: 90 | Diskuse

NESEHNUTÍ

Jsou genderové kvóty zlo?

Soutěž Genderiáda očima vítězky. Středoškolská studentka Kristina Šůsová přibližuje průběh soutěže a vlastní motivaci.

14.1.2019 v 17:31 | Karma článku: 6.34 | Přečteno: 520 | Diskuse

NESEHNUTÍ

Přežijeme bez stájových hnojiv?

Při diskuzi o výhodách a nevýhodách veganství se občas setkávám s názorem, že bez velkochovů se neobejdou ani lidé, kteří maso a další živočišné produkty nekonzumují, protože na poli by bez stájových hnojiv nevyrostla ani tráva.

7.1.2019 v 18:47 | Karma článku: 10.49 | Přečteno: 596 | Diskuse

NESEHNUTÍ

Kargokolem za čistším ovzduším

„Nákladní kola jsou skvělou alternativou pro transport v centru města. Jak pro rodiny, které mohou zavést děti do škol a školek, tak pro malé firmy.” Daniel Böhm, Mobilitätsagentur Wien

8.11.2018 v 21:40 | Karma článku: 4.37 | Přečteno: 119 | Diskuse

Další články z rubriky Společnost

Karel Trčálek

Žádná klimatická apokalypsa nehrozí, stávkující studenti by měli zklidnit hormon

Globální změna klimatu je jeden velký nesmysl, jedna velká lež, jeden velký podvod, jedna velká bouda, kterou na nás ušili čínští vědci

22.3.2019 v 18:33 | Karma článku: 10.05 | Přečteno: 258 | Diskuse

Irena Aghová

Povaha českého národa z pohledu dějin.

I když jsem procestovala v životě dost zemí a všímala jsem si národní povahy té či oné společnosti, nejvíce mne nyní zaujala česká společnost, jejíž členkou mám tu čest být.

22.3.2019 v 16:26 | Karma článku: 11.36 | Přečteno: 249 | Diskuse

Vladimír Kroupa

Tak jsme se dopracovali do století přeorávání…

Měli jsme tu století páry, století elektrifikace, dnes žijeme ve století hluboké orby. Ořeme všechno, co až dosud bylo nezoráno, přeoráváme stávající, a světe div se, dokonce i budoucí...

22.3.2019 v 13:37 | Karma článku: 24.17 | Přečteno: 511 | Diskuse

Jindřich Kubánek

Zkreslené vidění - Vlastní názor

Jsou lidé, kteří za vlastní názor považují takový, o kterém si myslí, že se od nich očekává a žádá. Pokud vedou davy, říká se jim politici, jestliže davem jsou oni, říká se jim veřejné mínění.

22.3.2019 v 13:30 | Karma článku: 4.36 | Přečteno: 114 | Diskuse

Jiří Míka

Reakce na stávku dětí za záchranu planety: je to skutečně věda?

97% vědců souhlasí, že člověk způsobuje změny klimatu. Nedávno nám to připomněly děti tím, že na protest nešly do školy. Prý nás čeká klimatická apokalypsa. Proč? Protože to říkají vědci. Kteří? 97%!

22.3.2019 v 12:56 | Karma článku: 33.71 | Přečteno: 898 | Diskuse
Počet článků 155 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 1325

Zabýváme se aktivitami z oblasti ekologie, lidských práv, práv zvířat a témat souvisejících. Vždy v souladu s přesvědčením, že ekologické problémy je třeba vnímat spolu s jejich sociálními příčinami i důsledky a s ohledem na ně je třeba je také řešit. Naši činnost vyvíjíme nezávisle na stranických a ekonomických zájmech a výhradně nenásilnými prostředky. Cílem blogu je aktuálně informovat o tématech, kterými se zabýváme nebo tématech nám blízkých. Pod našimi články vítáme diskusi, která neslouží pro šíření nadávek, urážek, stereotypů a nesnášenlivosti.

Najdete na iDNES.cz