Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Jak skončí Aktualizace Územního plánu města Brna? Zřejmě u soudu.

8. 02. 2014 9:42:12
Proces změny platného územního plánu města Brna je daleko za hranicí toho, co se učí urbanisté a krajináři na školách. Mně i mým spolužákům vtloukaly do hlavy docentka Salašová a doktorka Flekalová, že jednou z nejdůležitějších věcí je zapojování veřejnosti. A tak jsem čekala tento přístup také od vedení našeho města. Jenže jsem se šeredně zmýlila.
 Milan Štefanec

Veškerý optimismus mě přešel hned v létě, v době dovolených a doby, kdy člověk nechce být zavřený doma u počítače a psát připomínky, o kterých ví, že možná budou zohledněny, nicméně mu na ně nepřijde reakce. Jednu takovou zkušenost už mám: „Vaše podání, které jste uplatnili při projednávání, se netýká obsahu projednávané změny zadání. Své připomínky a námitky můžete uplatnit v rámci projednávání návrhu změny „Aktualizace Územního plánu města Brna.“ mi tenkrát napsala paní Leopoldová poté, co již byly změny zadání změny územního plánu odsouhlaseny zastupiteli. Odjela jsem tedy raději na dovolenou a uchlácholila se, že v další fázi procesu připomínky sepíšu a seženu minimálně 200 podpisů, abych se stala zástupcem veřejnosti, se kterým se již úředníci dle litery zákona bavit musí.

V lednu jsem se tak začala prokousávat asi patnáctisetstránkovým dokumentem nesoucím honosný název Aktualizace Územního plánu města Brna a sepsala připomínky ke změnám, které mi nejvíce vadily, nebo kterých jsem si zvládla v tom nepřeberném množství dokumentů a „rozstříhaných“ map všimnout. Abych je nepsala jen od stolu, zastavila jsem se i na magistrátu, abych se vyptala na věci, které mi nebyly jasné. Musím dodat, že oceňuji ochotu a vstřícnost některých úředníků, leč jsme narazili na věci, kterým ani oni sami moc nerozuměli a odkazovali mě na zhotovitele projektu, kterým je arch. Hladík a jeho UAD studio.

A tak jsem i já stanula u mikrofonu na veřejném projednání aktualizace územního plánu. Z jeho průběhu jsem však byla nemile překvapena. Nejprve jsme byli upozorňováni ostrahou a policií ČR, že stojíme v cestě přicházejícím lidem, když stojíme u zdi asi na dvoumetrovém schodišti. Úsměvné bylo, že vprostřed cesty stáli oni, nikoliv my. Posléze nás nechtěli pustit do sálu s malým transparentem nesoucím nápis „Zástupce veřejnosti – Tuřany“, protože se prý jedná o hořlavý materiál. Na můj argument, že hořlavé je i moje oblečení, a jestli se kvůli tomu, abych se dostala na veřejné projednání, musím svléci, nás pustili dovnitř.

Následovalo představení změn územního plánu, které bylo pro veřejnost prezentováno naprosto nesrozumitelným způsobem. Už na základní škole učí děti, že powerpointová prezentace má být plná obrázků, nikoliv textu, který nikdo nepřečte, a to zejména, pokud k tomu ještě něco hovoříte. Nu což, zákonem stanovené představení územního plánu bylo splněno. To, že to lidé nemohli vstřebat, je věcí druhou. Vznesla jsem tedy několik svých dotazů: „Pokud zvednete v celém Brně indexy podlažních ploch, máte to podloženo tím, že to zvládnou komunikace a sítě?“, „Jaká jste navrhli v územním plánu opatření, aby se zlepšila kvalita ovzduší a snížila hluková zátěž, když se v podkladu pro územní plán píše, že jsou překračovány limity?“, „Jak mají znít naše připomínky, abyste je brali v potaz?“ Na zhotovitele jsem měla ještě další otázky, leč mi již z časových důvodů nebyl dán prostor. A tak jsem se nedozvěděla věci, na které mi nedali odpověď ani na magistrátu. Naprostý smysl postrádalo i to, že úředníci z magistrátu občanům nevysvětlili rozdíly mezi připomínkou a námitkou, a kdo může kterou podávat.

Vrátím-li se k úvodní myšlence, tento způsob zapojování veřejnosti je známkou naprosté arogance a nadřazenosti úředníků a politiků nad lidmi, pro které se územní plán pořizuje. Důkazem byl v zadní části sálu postávající náměstek Ladislav Macek, který má územní plánování a rozvoj Brna na starosti, a který jen zpovzdálí poslouchal dotazy nepřímo na něj směřované, leč neměl odvahu a soudnost na ně reagovat.

Hana Kašpaříková

Autor: NESEHNUTÍ | sobota 8.2.2014 9:42 | karma článku: 16.13 | přečteno: 731x


Další články blogera

NESEHNUTÍ

Veganské stravování ve státní školce: vytrvat a jde to

Kristýna nejí maso už víc než 13 let. Uvědomuje si environmentální souvislosti konzumace masa, ale hlavně je toho názoru, že pokud maso není k jejímu životu nutné, nechce, aby kvůli tomu, že ho jí, museli umírat jiní živí tvorové.

6.1.2018 v 19:31 | Karma článku: 19.39 | Přečteno: 2385 | Diskuse

NESEHNUTÍ

Nejlépe se odborná práce dělá ve dvou, tvrdí vítězky Genderiády

V NESEHNUTÍ jsme vyhlásili soutěž středoškolských odborných prací na téma rovnosti žen a mužů - Genderiáda. Soutěž vyhrála dvojice autorek, které s své pocity ze soutěže rozhodly sdílet v následujícím příspěvku.

19.12.2017 v 14:08 | Karma článku: 3.30 | Přečteno: 136 | Diskuse

NESEHNUTÍ

Nač existujete? K čemu jste NESEHNUTÍ? Prosím o vysvětlení!

Na to se poněkud ironicky zeptal jeden z přispěvatelů na facebooku NESEHNUTÍ. Odpovídá mu dlouhodobá dobrovolnice organizace Inka, která díky ní strávila rok v Gruzii.

25.10.2017 v 18:35 | Karma článku: 9.96 | Přečteno: 871 | Diskuse

NESEHNUTÍ

Malé velké triky pro inkluzi dětí s odlišným mateřským jazykem

V poslední době často potkávám bezradné vyučující, v jejichž třídě se najednou ocitlo dítě s odlišným mateřským jazykem. Často si neví rady, jak je integrovat do kolektivu a jak podporovat kolektiv, aby je přijal.

20.9.2017 v 18:01 | Karma článku: 8.66 | Přečteno: 1103 | Diskuse

Další články z rubriky Brno

Martin Fafílek

Brno je zlatá loď, lyžovat s námi pojď...

Blíží se komunální volby a tak se s dobrými nápady roztrhl pytel. Ale někdy je dobré vydechnout, minutu počítat a pak teprve začít plácat.

23.3.2018 v 18:57 | Karma článku: 12.88 | Přečteno: 257 | Diskuse

Stisk Studentský deník

Falešné telefonáty posílá mobilní aplikace

Kvůli aplikaci Jakesphone se rozšířil nový druh obtěžujících telefonátů. Uživatelé do aplikace zadávají čísla svých přátel s cílem udělat si z nich legraci. Oběť může hovor mnohdy vyděsit, jelikož nerozezná, že jde pouze o žert.

20.3.2018 v 15:03 | Karma článku: 23.04 | Přečteno: 2774 | Diskuse

Stisk Studentský deník

Po čtyřech letech se v Brně opět konalo sčítání lidí bez domova

Historicky po čtvrté vyrazila skupinka expertů společně s dobrovolníky do brněnských ulic, aby sečetli všechny lidi bez domova. Sčítání se koná jednou za čtyři roky. Letos je očekávaný podobný výsledek jako v roce 2014.

20.3.2018 v 11:03 | Karma článku: 5.36 | Přečteno: 265 | Diskuse

Stisk Studentský deník

Všichni improvizujeme v našich běžných životech, říká Barbara Herucová

Improvizační divadlo ji nejdřív příliš neuchvátilo, teď ho sama hraje i lektoruje a podílí se na organizaci prvního ročníku Měsíce Improvizace, který se uskuteční ve dnech 17. března až 15. dubna. Řeč je o Barbaře Herucové.

15.3.2018 v 19:55 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 64 | Diskuse

Stisk Studentský deník

Mladí z dětských domovů budou bydlet se studenty Masarykovy univerzity

Pro mladé lidi vyrůstající v dětských domovech přichází s osmnáctými narozeninami zásadní zlom. Musí z domova odejít a začít žít samostatně. Projekt Symbios Masarykovy univerzity se jim snaží pomoci toto období překonat.

14.3.2018 v 19:47 | Karma článku: 6.93 | Přečteno: 394 | Diskuse
Počet článků 148 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 1331

Zabýváme se aktivitami z oblasti ekologie, lidských práv, práv zvířat a témat souvisejících. Vždy v souladu s přesvědčením, že ekologické problémy je třeba vnímat spolu s jejich sociálními příčinami i důsledky a s ohledem na ně je třeba je také řešit. Naši činnost vyvíjíme nezávisle na stranických a ekonomických zájmech a výhradně nenásilnými prostředky. Cílem blogu je aktuálně informovat o tématech, kterými se zabýváme nebo tématech nám blízkých. Pod našimi články vítáme diskusi, která neslouží pro šíření nadávek, urážek, stereotypů a nesnášenlivosti.

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.