Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Odzbrojení a nenásilí: začátek stáže v Gruzii

Gruzie je země proslavená krásnými horami, vícehlasými zpěvy či starodávnými kláštery. Kromě toho je ale také známá novodobými válečnými konflikty, které mají za následek větší počet obětí domácího násilí.

To také v některých případech končí smrtí z důvodu obrovského množství neregistrovaných zbraní v rodinách. Příležitost zapojit se do výzkumu tohoto tématu, a navíc v prostředí romských žen, jsem považovala za výzvu, a proto jsem se přihlásila na stáž do gruzínské organizace Disarmament and Nonviolence (Odzbrojení a nenásilí).

Jak je známo, potkávání různých lidí a zakoušení odlišných kultur, získávání nových zážitků, učení se cizích jazyků a vystupování z osobních komfortních zón je důležité pro vytváření vlastních názorů a překonávání mentálních (a kolikrát i státních) hranic. A právě tohle všechno nabízí program Evropské dobrovolné služby [1], kterého jsem se rozhodla zúčastnit. Důvodem byla v první řadě touha změnit postavení romských žen v Gruzii, ale také hlubší poznání sama sebe a zlepšení způsobu svojí práce. Opustila jsem dobře placené zaměstnání s cílem věnovat svůj čas někomu jinému, kdo je na tom hůře než já. Proto jsou poznámky v internetových diskuzích pod blogy dobrovolníků a dobrovolnic EVS typu „tak tohle se platí z našich daní“ naprosto irelevantní. Zrovna tito přispěvatelé a přispěvatelky by měli být mezi prvními, kteří podobnou zkušenost získají. Možná by jim to otevřelo obzory dále než za jejich stoly přeplněné jídlem a uvědomili by si, v jakém blahobytu a pohodlí žijeme.

Do Gruzie jsem se přistěhovala začátkem léta 2016 a okamžitě nastoupila do hostící organizace Odzbrojení a nenásilí, která se věnuje odzbrojování, podpoře obětí kavkazských válečných konfliktů a boji proti domácímu násilí na ženách, a to hlavně v rámci minoritních skupin (např. romské či azerské). Témata, která řeší místní nevládní organizace, jsou o několik kroků zpět, než na jaká jsme zvyklí z České republiky. Kromě nerovného postavení Gruzínek se zde v omezené míře řeší i témata, jako jsou únosy politických odpůrců, dočasná či dlouhodobá zmizení nepohodlných osob a samozřejmě dlouholeté konflikty o Abcházii a Jižní Osetii. Šokem pro mě také bylo světové „prvenství“ Gruzínek v počtu podstoupených potratů na osobu.

Mým aktuálním úkolem je přispět ke zpracování výzkumu o domácím násilí na romských ženách, pomoci připravit kampaň za přijetí zákona proti tzv. enforced disappearance, tedy nuceným zmizením [2], a vytvořit projekt pro podporu žen z oblastí postižených válkou. Společně s vysílající organizací NESEHNUTÍ také začínáme pracovat na kampani pro zjednodušení získávání osobních dokladů pro gruzínské Romy a Romky, z nichž mnoho oficiálně neexistuje. Důsledkem jsou domácí porody i v krizových případech či vysoké procento nevzdělaných dětí, které do školy bez rodného listu či jiného dokladu o jejich existenci nikdo nevezme.

Co se týče mého každodenního života, zde je několik prvních postřehů. Rozhodně si nemůžu stěžovat na byt, ve kterém bydlím, ale většina tbiliských domů z venku vypadá jako česká ghetta. Neexistují vstupní dveře, chodby jsou rozpadlé a do výtahu člověk vstupuje jen s modlitbou na rtech. Samotné byty jsou ovšem pěkné, dokud nezjistíte, že v dvoupokojovém bytě často žije například pětičlenná rodina s dospělými „dětmi“.  Moje šéfová, které je přes třicet let, bydlí společně se dvěma staršími sestrami a otcem. Ne že by nechtěly žít každá ve svém, ale z normálních platů na to nemají peníze. Průměrný plat učitele či učitelky je mezi 150 a 200 USD, řidička nebo řidič městského autobusu má například 180 USD, a to je jedna z lépe placených prací. Bohužel zde úplně neplatí příměr menší plat - menší výdaje. Pronájem bytu 1+1 v širším centru, respektive na okraji města stojí minimálně 250 USD měsíčně, jídlo a hygienické potřeby v supermarketech jsou stejně drahé jako v ČR, na trzích jen o něco méně (i když je to určitě také tím, že jsem cizinka, tak mám mírně jiné ceny než domácí, ale ani u stánků, kde mají cenovky, není jídlo zásadně levnější).

Mým největším bojem je v tuto chvíli gruzínština, kterou mi přijde slušné se učit z důvodu co nejlepšího porozumění jak místním lidem, tak místní kultuře. Jedná se o jazyk, který není podobný téměř žádnému jinému na světě (stejně jako například arménština či abcházština), má speciální písmo a obtížnou výslovnost některých hlásek. Rozhodně to ale nehodlám vzdát a věřím, že v dalším díle blogu se již budu moci nejen pochlubit pokrokem v gruzínštině, ale hlavně odhalit výsledky výzkumu o domácím násilí na romských ženách a popsat proces příprav na parlamentní volby, které se budou v Gruzii konat v říjnu a které by mohly přinést změny v přístupu k politické opozici.

 

Inka Jurková, EVS dobrovolnice NESEHNUTÍ
FOTO: Antonín Jelínek

[1] Účastníci a účastnice, kteří musí být mladší třiceti let, mají v rámci EVS hrazenou část dopravy, ubytování a dostávají příspěvek na jídlo a volnočasové aktivity, kterých je ovšem v Gruzii poměrně omezeně (např. v oblasti kultury), anebo jsou naprosto mimo finanční možnosti dobrovolnic a dobrovolníků (většina sportů).

[2] Nucené zmizení, nazývané také někdy “tajné věznění”, je termín definovaný jednou z mezinárodních úmluv lidských práv OSN jako “zbavení osobní svobody státní mocí, která odmítne fakt zbavení svobody uznat nebo jej tají včetně místa zadržení, a zároveň zadrženému nepřizná právní ochranu”. Plné znění úmluvyZDE.

Autor: NESEHNUTÍ | čtvrtek 1.9.2016 15:39 | karma článku: 16,87 | přečteno: 565x
  • Další články autora

NESEHNUTÍ

„České nevládní organizace odvádí hodně práce," hodnotí arménská aktivistka stáž v Česku

Sjuzanna Petrosjan, zakladatelka arménské nevládní organizace Inclusion Armenia, se už 14 let věnuje zdravotně postiženým dětem a jejich rodinám. Také se zajímá o inkluzivní vzdělávání a práva osob se zdravotním postižením.

20.10.2022 v 14:25 | Karma: 5,67 | Přečteno: 270x | Diskuse| Občanské aktivity

NESEHNUTÍ

Bezesné noci pro Ukrajinu: Noc třetí, duchové za volantem (3. díl)

Když na konci února začala rozsáhlá invaze ruských vojsk do Ukrajiny, naše podpora tamní občanské společnosti, se kterou jsme v blízkém kontaktu už od roku 2014, se od základu změnila.

26.7.2022 v 8:47 | Karma: 10,78 | Přečteno: 288x | Diskuse| Společnost

NESEHNUTÍ

„Vrátím se pro vědomosti i za krásou.“ Arménská aktivistka hodnotí stáž v České republice

Arpine Jerisjan žije ve městě Ijevan na severu Arménie, blízko uzavřených hranic s Ázerbajdžánem. V červnu 2022 Arpine v rámci spolupráce na dva týdny navštívila Arpine Českou republiku

22.7.2022 v 10:15 | Karma: 9,07 | Přečteno: 390x | Diskuse| Společnost

NESEHNUTÍ

Bezesné noci pro Ukrajinu: Noc druhá, rozhodně už ne mladá (2. díl)

Když na konci února začala rozsáhlá invaze ruských vojsk do Ukrajiny, naše podpora tamní občanské společnosti, se kterou jsme v blízkém kontaktu už od roku 2014, se od základu změnila.

13.7.2022 v 8:29 | Karma: 11,15 | Přečteno: 302x | Diskuse| Společnost

NESEHNUTÍ

Bezesné noci pro Ukrajinu: Noc první, aneb noc jako Brno (1. díl)

Když na konci února začala rozsáhlá invaze ruských vojsk do Ukrajiny, naše podpora tamní občanské společnosti, se kterou jsme v blízkém kontaktu už od roku 2014, se od základu změnila.

23.6.2022 v 13:43 | Karma: 15,30 | Přečteno: 347x | Diskuse| Společnost
  • Nejčtenější

Tři roky vězení. Soud Ferimu potvrdil trest za znásilnění, odvolání zamítl

22. dubna 2024,  aktualizováno  14:47

Městský soud v Praze potvrdil tříletý trest bývalému poslanci Dominiku Ferimu. Za znásilnění a...

Studentky rozrušila přednáška psycholožky, tři dívky skončily v nemocnici

25. dubna 2024  12:40,  aktualizováno  14:38

Na kutnohorské střední škole zasahovali záchranáři kvůli skupině rozrušených studentek. Dívky...

Takhle se mě dotýkal jen gynekolog. Fanynky PSG si stěžují na obtěžování

21. dubna 2024  16:37

Mnoho žen si po úterním fotbalovém utkání mezi PSG a Barcelonou postěžovalo na obtěžování ze strany...

Školu neznaly, myly se v potoce. Živořící děti v Hluboké vysvobodili až strážníci

22. dubna 2024  10:27

Otřesný případ odhalili strážníci z Hluboké nad Vltavou na Českobudějovicku. Při jedné z kontrol...

Prezident Petr Pavel se zranil v obličeji při střelbě ve zbrojovce

19. dubna 2024  15:44

Prezident Petr Pavel se při střelbě na střelnici v uherskobrodské České zbrojovce, kam zavítal...

Má přejít česká ekonomika na válečný režim? Doba míru je pryč, říká Pojar

27. dubna 2024

Vysíláme Britský premiér Rishi Sunak nedávno oznámil, že jeho vláda uvede zbrojní průmysl do válečného...

Každý druhý učitel v Německu zažívá ve třídách násilí. Brutalita na školách roste

27. dubna 2024

Premium Německý učitel se stává docela riskantní profesí. Násilí se stává stále běžnější částí vyučování a...

Biden nečekaně kývl na předvolební debatu. Kdykoli kdekoli, říká Trump

26. dubna 2024  22:27

Americký prezident Joe Biden se v pátek nechal slyšet, že by chtěl do debaty se svým předchůdcem...

USA mění systém pomoci Ukrajině: už ne sklad, ale zbraně přímo ze zbrojovek

26. dubna 2024  21:30

USA chystají dosud největší balík vojenské pomoci Ukrajině v přepočtu za více než 140 miliard...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

  • Počet článků 180
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 1237x
Zabýváme se aktivitami z oblasti ekologie, lidských práv, práv zvířat a témat souvisejících. Vždy v souladu s přesvědčením, že ekologické problémy je třeba vnímat spolu s jejich sociálními příčinami i důsledky a s ohledem na ně je třeba je také řešit. Naši činnost vyvíjíme nezávisle na stranických a ekonomických zájmech a výhradně nenásilnými prostředky. Cílem blogu je aktuálně informovat o tématech, kterými se zabýváme nebo tématech nám blízkých. Pod našimi články vítáme diskusi, která neslouží pro šíření nadávek, urážek, stereotypů a nesnášenlivosti.

Seznam rubrik