Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Ukrajinsko-český BarCamp podruhé aneb poklidné vody Chersonu opět rozvířeny

Představte si město ležící na jižní periferii Ukrajiny, ve stínu větší a známější Oděsy. Město s téměř tři sta tisíci lidmi, kde většina restaurací zavírá úderem osmé večerní.

Město, kde vám ke spočítání hipsterských kaváren vystačí prsty jedné ruky a v němž v neděli vyhrávají na ulici z amplionů francouzské šansony, zatímco mladé maminky bezstarostně korzují se svými ratolestmi v kočárcích po hlavní pěší zóně. Vhodnější místo pro uspořádání mezinárodní akce byste hledali marně. Přesně takový je Cherson, město Potěmkina a dějiště druhého ukrajinsko-českého BarCampu, na který se sjela vskutku různorodá směsice lidí – namátkou novinářka Petruška Šustrová, ázerbájdžánský lidskoprávní aktivista Turgut Gambar či krymští aktivisté a aktivistky. A spolu s nimi dalších šedesát lidí různého věku, zájmů a národností.

Pro pořádek, BarCamp není krycí název pro debaty v baru, jak podle názvu někteří čeští lektoři a lektorky odhadovali, ačkoliv je neformální atmosféra i v případě BarCampu klíčová. Jedná se o specifický koncept otevřené (ne)konference, jenž se vyznačuje několika aspekty. Mimo zmíněné neformálnosti jde o množství krátkých lekcí, potenciál k propojování a síťování či nízkonákladovost. Kdo by čekal čtyřhvězdičkové ubytování či tříchodové menu k obědu, čekal by marně.

Fregat, hotel sovětského typu, v němž byli čeští, ukrajinští a ázerbájdžánští vystupující i zúčastnění ubytováni, má bez diskuze to nejlepší za sebou. Své mouchy měly i prostory, které nám pro účely BarCampu opět zdarma propůjčila místní Chersonská státní univerzita. Kdo by však řešil polofunkční topení či turecké záchody, když v prvním sále probíhá lekce filmaře Ivo Bystřičana, zatímco ve druhém ázerbájdžánský lidskoprávní aktivista Turgut Gambar ukazuje na příkladu své organizace NIDA! možnosti nenásilného protestu v nedemokratických režimech. V tomto případě v režimu ázerbájdžánského diktátora, pardon prezidenta, Ilhama Alieva.

Při promýšlení konceptu druhého ročníku jsme vycházeli z modelu, jenž se osvědčil při prvním ukrajinsko-českém BarCampu. I tentokrát program tvořily dva paralelní bloky, z nichž účastníci a účastnice vybírali libovolně podle svých preferencí z dvanácti lekcí. A i tento rok se BarCamp nesl na vlně občanského aktivismu, s důrazem na regionální a lokální občanské iniciativy. Nejen že se jedná o oblast, která má v kontextu současných změn a reforem v Ukrajině značný potenciál a důležitost. Současně jde o sféru, v níž může NESEHNUTÍ zúročit své zkušenosti nasbírané během několikaleté práce s formálními i neformálními občanskými skupinami v ukrajinských regionech. V čem? Třeba v tom, jaké lektorky a lektory pozvat, aby jejich know-how odpovídalo potřebám ukrajinského občanského sektoru.

Svou návštěvou proto město Potěmkina [1] poctila například Jitka Nesrstová, odbornice na individuální fundraising, která přítomné zasvětila do základů práce s dárci a dárkyněmi. Základ úspěšného fundraisingu by se podle ní dal shrnout do tří slov a jedné spojky: „Umět požádat a poděkovat."

Jak ale v dnešní záplavě informací nenákladně a účinně zaujmout aspoň část veřejnosti, aby nám věnovala chvilku pozornosti? To zůstává zapeklitou otázkou nejen v Ukrajině. Že to jde i s pomocí pouhého videa z mobilu, ukázal na příkladech několika videí z poslední doby (I want more!) dokumentarista a režisér Ivo Bystřičan. Janek Rovenský zase svými zkušenostmi s ekologickými kampaněmi ze severu Čech a také s veřejnými akcemi, během nichž hrály hlavní roli místní komunity, narušil zažitou skepsi, že jakýkoliv boj proti velkým lobbistům s vazbami na státní struktury a proti vlivným firmám je marný.

Ale i v Ukrajině se nyní děje řada zajímavých a inspirativních aktivit. Reforma policie, postupná reforma státní správy směřující k omezení korupce a větší transparentnosti, lepší povědomí o právu na informace – to vše povzbuzuje nejen novináře a novinářky k investigativnější žurnalistice, ale také samotné občany a občanky k tomu, aby se aktivizovali v otázce dodržování zákonů.

Novinářka Larysa Horyslavets ze středoukrajinského Kremenčuku na příkladu své kampaně za dodržování zákona o zveřejňování materiálů k hlasování v městské radě (v Česku máme co dohánět) prokázala, že kombinace využití médií a občanské kampaně má velký potenciál. V tomto případě dokázala vyburcovat tolik lidí, že radnice požadavky kampaně nemohla ignorovat. Angažovanost lidí, byť jen na sociálních sítích, sehrává svou roli i při reformě policie. Igor Kravets, který za občanský sektor pomáhal s touto reformou v oděské oblasti, zdůraznil, že masivní sdílení zkušeností lidí s prací policistů a policistek (jejichž počet se v řadách policie značně navýšil) včetně fotodokumentace na stránkách, které byly za tímto účelem založeny, slouží jako efektivní nástroj monitoringu chování policie.

BarCamp, to je směs informační smršti, diskuzí, názorů, tipů, nových kontaktů a v neposlední řadě zábavy.

Každá akce si však vždy žádá i jistou inovaci. Protože naše pozvání na BarCamp přijala i novinářka Petruška Šustrová, zkusili jsme na konec prvního dne nově zařadit promítání dokumentu Na Hranicích impéria a následnou debatu se samotnou Petruškou, autorkou filmu. A vyplatilo se. Ačkoliv se dokument věnuje konfliktu mezi Gruzií a Abcházií [2], nabývá v souvislosti s tři roky trvajícím konfliktem na východě země s tzv. Lidovou doněckou a luhanskou republikou na aktuálnosti také v současné Ukrajině.

Citlivé téma národnostních a teritoriálních konfliktů i únavu informacemi nabitého dne mívá tradičně za úkol odlehčit večírek, jenž je skvělou příležitostí pro nejrůznější diskuse, výměnu kontaktů i názorů a síťování. A co je nejlepší, opakovaně se ukazuje, že zase tak moc nezáleží na jazykové výbavě přítomných. Část si opráší své školní základy ruštiny, část otestuje svou angličtinu a s pokročilejší dobou se ukazuje, že čeština a ukrajinština jsou si natolik blízké, že k plnohodnotnému dialogu bohatě stačí.

A blížíme se ke konci. Správně jste asi pochopili, že BarCamp nemá poskytnout detailní informace o prezentovaných tématech, právě naopak. Má představit množství nástrojů, metod, nových možností, příkladů dobré praxe. Je to inspirář, jenž má zúčastněným vnuknout inspiraci, dodat motivaci a rozšířit obzory. Doufejme tedy, že v této misi uspěl ukrajinsko-český BarCamp i tentokrát. A že se všem zúčastněným z různých koutů bývalého východního bloku, přednášejícím i poslouchajícím, s Chersonem pojí i jiné asociace než jen „průmyslové město bez průmyslu“ a prázdné večerní ulice.

Čeští lektoři a lektorky se loučí s melancholickým Chersonem.

A jeden pozitivní citát na závěr:
„Co si z BarCampu odnáším? Především to, že udělat dobrou kampaň je umění, v němž je nejdůležitější umět zmobilizovat lidi a dát jim vědět, čeho přesně chceme s jejich pomocí dosáhnout.“ Anonymní účastník

 

I druhý ukrajinsko-český BarCamp se uskutečnil díky laskavé podpoře Jana Barty, Prague Civil Society Centre a Českého centra v Kyjevě. Všem zmíněným za projevenou důvěru děkujeme!

 

Pavla Hofmeisterová, koordinátorka projektu Cesta iniciativy v Ukrajině

 

[1] Grigorij Potěmkinměsto nejen založil, ale také v něm byl pohřben a údajně zde často utužoval svůj milostný poměr s Kateřinou Velikou.
[2] Území, jež je právně součástí Gruzie, reálně však dlouhodobě existuje jako samostatný stát, zejména díky podpoře Ruska.     

 

 

Autor: NESEHNUTÍ | čtvrtek 16.2.2017 19:49 | karma článku: 9,01 | přečteno: 518x
  • Další články autora

NESEHNUTÍ

„České nevládní organizace odvádí hodně práce," hodnotí arménská aktivistka stáž v Česku

Sjuzanna Petrosjan, zakladatelka arménské nevládní organizace Inclusion Armenia, se už 14 let věnuje zdravotně postiženým dětem a jejich rodinám. Také se zajímá o inkluzivní vzdělávání a práva osob se zdravotním postižením.

20.10.2022 v 14:25 | Karma: 5,67 | Přečteno: 270x | Diskuse| Občanské aktivity

NESEHNUTÍ

Bezesné noci pro Ukrajinu: Noc třetí, duchové za volantem (3. díl)

Když na konci února začala rozsáhlá invaze ruských vojsk do Ukrajiny, naše podpora tamní občanské společnosti, se kterou jsme v blízkém kontaktu už od roku 2014, se od základu změnila.

26.7.2022 v 8:47 | Karma: 10,78 | Přečteno: 288x | Diskuse| Společnost

NESEHNUTÍ

„Vrátím se pro vědomosti i za krásou.“ Arménská aktivistka hodnotí stáž v České republice

Arpine Jerisjan žije ve městě Ijevan na severu Arménie, blízko uzavřených hranic s Ázerbajdžánem. V červnu 2022 Arpine v rámci spolupráce na dva týdny navštívila Arpine Českou republiku

22.7.2022 v 10:15 | Karma: 9,07 | Přečteno: 390x | Diskuse| Společnost

NESEHNUTÍ

Bezesné noci pro Ukrajinu: Noc druhá, rozhodně už ne mladá (2. díl)

Když na konci února začala rozsáhlá invaze ruských vojsk do Ukrajiny, naše podpora tamní občanské společnosti, se kterou jsme v blízkém kontaktu už od roku 2014, se od základu změnila.

13.7.2022 v 8:29 | Karma: 11,15 | Přečteno: 302x | Diskuse| Společnost

NESEHNUTÍ

Bezesné noci pro Ukrajinu: Noc první, aneb noc jako Brno (1. díl)

Když na konci února začala rozsáhlá invaze ruských vojsk do Ukrajiny, naše podpora tamní občanské společnosti, se kterou jsme v blízkém kontaktu už od roku 2014, se od základu změnila.

23.6.2022 v 13:43 | Karma: 15,30 | Přečteno: 347x | Diskuse| Společnost

NESEHNUTÍ

Krizi školního stravování memoranda nevyřeší. MŠMT se dál zdráhá podniknout reálné kroky

Pouhé dvě hodiny z nabitého dvoudenního programu strávili zástupci*kyně Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy na konferenci Školní stravování 2022 v Pardubicích. Přitom právě MŠMT celý systém školního stravování řídí.

31.5.2022 v 13:56 | Karma: 12,16 | Přečteno: 422x | Diskuse| Společnost

NESEHNUTÍ

Poznávání se skrze chlebíčky. Cizinci v Brně je připravují s ingrediencemi ze své vlasti

Obložený chlebíček je stálicí české gastronomie. Jak ale NESEHNUTÍ ukazuje ve své nové kampani Join the Table, i takové domácí klasice mohou prospět mezinárodní vlivy, chutě a nápady.

28.4.2022 v 15:11 | Karma: 9,42 | Přečteno: 377x | Diskuse| Společnost

NESEHNUTÍ

Změnu ano, jen ne moc rychle. Zastaralé školní stravování MZe a MZ příliš netrápí

Posílit bezpečnost potravin a zdokonalit oblast výživy v Čechách. Takové jsou cíle Akčního plánu realizace Strategie bezpečnosti potravin a výživy 2030, vznikajícího v režii Ministerstva zemědělství a Ministerstva zdravotnictví.

21.4.2022 v 14:52 | Karma: 8,76 | Přečteno: 253x | Diskuse| Společnost

NESEHNUTÍ

Neprůstřelné vesty místo flipchartů. První dva týdny pomoci pro Ukrajinu ve válce

Občanské aktivisty*ky, novináře*ky nebo obránce*kyně lidských lidských práv podporujeme v Ukrajině už od roku 2014. A nepřestáváme, ani když v zemi zuří válka.

10.3.2022 v 14:38 | Karma: 13,70 | Přečteno: 344x | Diskuse| Občanské aktivity

NESEHNUTÍ

Nežít jen z těžby: Komunitní plánování v severní Arménii

Necelých dvě stě kilometrů od Jerevanu, a přes tři tisíce kilometrů od hranic České republiky, leží na severu Arménie, nedaleko hranice s Gruzií, rozšířená obec Achtala.

15.2.2022 v 9:36 | Karma: 9,21 | Přečteno: 210x | Diskuse| Společnost

NESEHNUTÍ

Proč je důležité vést advokační kampaně i v době covidu. Příklad Ukrajiny

Terapeutické míhání malebných karpatských kopečků s bronzovým nádechem podzimu za oknem dálkového vlaku Lviv – Čop přeruší rázným zaklepáním paní průvodčí s rouškou pod nosem a informací, že se blíží konečná stanice.

22.12.2021 v 13:23 | Karma: 8,41 | Přečteno: 266x | Diskuse| Občanské aktivity

NESEHNUTÍ

Konec těžby uranu v Ukrajině: příležitost, nebo hrozba?

V Kirovohradské oblasti na Ukrajině působí od roku 2000 nevládní organizace Flora, jedna z ukrajinských iniciativ, které NESEHNUTÍ podporuje v rámci svého programu Cesta iniciativy.

17.12.2021 v 9:34 | Karma: 8,13 | Přečteno: 419x | Diskuse| Životní prostředí a ekologie

NESEHNUTÍ

“Najmeme vás, jen pokud jste prsatější", inzeruje sexisticky zbrojní veletrh IDET

Od veletrhu, který je postaven na obchodu se zbožím určeným k zabíjení lidí, nejspíš nelze očekávat nic pozitivního. Způsob, jakým se pořadatelé zbrojního veletrhu IDET postavili k náboru hostesek, je ale obzvlášť zarážející.

7.10.2021 v 14:52 | Karma: 14,81 | Přečteno: 784x | Diskuse| Brno

NESEHNUTÍ

Jak výběr u voleb ovlivní výběr ve školních jídelnách?

Jak se jednotlivé politické strany a subjekty dívají na otázku nutné změny vyhlášky o školním stravování, která by měla vést ke zdravějšímu, pestřejšímu a chutnějšímu jídelníčku pro děti?

1.10.2021 v 8:44 | Karma: 12,07 | Přečteno: 379x | Diskuse| Politika

NESEHNUTÍ

Česká zkušenost s komunitním plánováním míří do Gruzie

Komunitní plánování je účinný a prověřený způsob zapojení lidí do utváření budoucnosti regionu. Česká zkušenost s tímto procesem nyní nachází díky NESEHNUTÍ uplatnění ve dvou regionech v Gruzii.

1.6.2021 v 12:00 | Karma: 4,50 | Přečteno: 168x | Diskuse| Občanské aktivity

NESEHNUTÍ

Sexuální výchova má být pro všechny a o všech

Jaká témata sexuální výchovy jsou dosud netematizovaná? Jaké její aspekty jsou pro současné mladé lidi důležité? A jak vytvořit prostředí, kde všichni můžeme rozvíjet své vztahy férově, citlivě a otevřeně?

19.2.2021 v 22:23 | Karma: 7,66 | Přečteno: 747x | Diskuse| Společnost

NESEHNUTÍ

Jaké to je, když jste ve válce?

Loni na podzim se znovu rozhořel spící konflikt mezi Arménií a Ázerbájdžánem o oblast Náhorního Karabachu. Jaké to je, když vám za okny zuří válka? Zeptali jsme se dlouhodobé spolupracovnice NESEHNUTÍ z Jerevanu.

11.2.2021 v 13:31 | Karma: 8,96 | Přečteno: 483x | Diskuse| Občanské aktivity

NESEHNUTÍ

Na vegany jsem už alergickej

Při sledování střetů a debat týkajících se zvířecích práv a veganství lze získat dojem, že jsou od sebe oba tábory zastávající buď karnistickou, nebo veganskou ideologii odděleny nepřeklenutelnou řekou. Je tomu opravdu tak?

1.11.2020 v 8:36 | Karma: 9,31 | Přečteno: 984x | Diskuse| Společnost

NESEHNUTÍ

Věci, které nevidíme v mainstreamovém pornu

Pokračování článku “Co chybí mladým lidem v sexuální výchově?” Obrazy, se kterými se dospívající v porno filmech setkávají, ovlivňují jejich vnímání svého vlastního těla. Jak by měla probíhat reflexe reality pornografie?

27.7.2020 v 18:35 | Karma: 11,05 | Přečteno: 3251x | Diskuse| Společnost

NESEHNUTÍ

Co chybí mladým lidem v sexuální výchově?

Mladým lidem není jasné, kdo a za jakých okolností dává souhlas s fyzickým intimním kontaktem. Jakým způsobem by to mělo probíhat?

16.7.2020 v 7:00 | Karma: 11,17 | Přečteno: 1252x | Diskuse| Společnost
  • Počet článků 180
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 1237x
Zabýváme se aktivitami z oblasti ekologie, lidských práv, práv zvířat a témat souvisejících. Vždy v souladu s přesvědčením, že ekologické problémy je třeba vnímat spolu s jejich sociálními příčinami i důsledky a s ohledem na ně je třeba je také řešit. Naši činnost vyvíjíme nezávisle na stranických a ekonomických zájmech a výhradně nenásilnými prostředky. Cílem blogu je aktuálně informovat o tématech, kterými se zabýváme nebo tématech nám blízkých. Pod našimi články vítáme diskusi, která neslouží pro šíření nadávek, urážek, stereotypů a nesnášenlivosti.

Seznam rubrik