Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Ukrajinsko-český BarCamp podruhé aneb poklidné vody Chersonu opět rozvířeny

16. 02. 2017 19:49:01
Představte si město ležící na jižní periferii Ukrajiny, ve stínu větší a známější Oděsy. Město s téměř tři sta tisíci lidmi, kde většina restaurací zavírá úderem osmé večerní.

Město, kde vám ke spočítání hipsterských kaváren vystačí prsty jedné ruky a v němž v neděli vyhrávají na ulici z amplionů francouzské šansony, zatímco mladé maminky bezstarostně korzují se svými ratolestmi v kočárcích po hlavní pěší zóně. Vhodnější místo pro uspořádání mezinárodní akce byste hledali marně. Přesně takový je Cherson, město Potěmkina a dějiště druhého ukrajinsko-českého BarCampu, na který se sjela vskutku různorodá směsice lidí – namátkou novinářka Petruška Šustrová, ázerbájdžánský lidskoprávní aktivista Turgut Gambar či krymští aktivisté a aktivistky. A spolu s nimi dalších šedesát lidí různého věku, zájmů a národností.

Pro pořádek, BarCamp není krycí název pro debaty v baru, jak podle názvu někteří čeští lektoři a lektorky odhadovali, ačkoliv je neformální atmosféra i v případě BarCampu klíčová. Jedná se o specifický koncept otevřené (ne)konference, jenž se vyznačuje několika aspekty. Mimo zmíněné neformálnosti jde o množství krátkých lekcí, potenciál k propojování a síťování či nízkonákladovost. Kdo by čekal čtyřhvězdičkové ubytování či tříchodové menu k obědu, čekal by marně.

Fregat, hotel sovětského typu, v němž byli čeští, ukrajinští a ázerbájdžánští vystupující i zúčastnění ubytováni, má bez diskuze to nejlepší za sebou. Své mouchy měly i prostory, které nám pro účely BarCampu opět zdarma propůjčila místní Chersonská státní univerzita. Kdo by však řešil polofunkční topení či turecké záchody, když v prvním sále probíhá lekce filmaře Ivo Bystřičana, zatímco ve druhém ázerbájdžánský lidskoprávní aktivista Turgut Gambar ukazuje na příkladu své organizace NIDA! možnosti nenásilného protestu v nedemokratických režimech. V tomto případě v režimu ázerbájdžánského diktátora, pardon prezidenta, Ilhama Alieva.

Při promýšlení konceptu druhého ročníku jsme vycházeli z modelu, jenž se osvědčil při prvním ukrajinsko-českém BarCampu. I tentokrát program tvořily dva paralelní bloky, z nichž účastníci a účastnice vybírali libovolně podle svých preferencí z dvanácti lekcí. A i tento rok se BarCamp nesl na vlně občanského aktivismu, s důrazem na regionální a lokální občanské iniciativy. Nejen že se jedná o oblast, která má v kontextu současných změn a reforem v Ukrajině značný potenciál a důležitost. Současně jde o sféru, v níž může NESEHNUTÍ zúročit své zkušenosti nasbírané během několikaleté práce s formálními i neformálními občanskými skupinami v ukrajinských regionech. V čem? Třeba v tom, jaké lektorky a lektory pozvat, aby jejich know-how odpovídalo potřebám ukrajinského občanského sektoru.

Svou návštěvou proto město Potěmkina [1] poctila například Jitka Nesrstová, odbornice na individuální fundraising, která přítomné zasvětila do základů práce s dárci a dárkyněmi. Základ úspěšného fundraisingu by se podle ní dal shrnout do tří slov a jedné spojky: „Umět požádat a poděkovat."

Jak ale v dnešní záplavě informací nenákladně a účinně zaujmout aspoň část veřejnosti, aby nám věnovala chvilku pozornosti? To zůstává zapeklitou otázkou nejen v Ukrajině. Že to jde i s pomocí pouhého videa z mobilu, ukázal na příkladech několika videí z poslední doby (I want more!) dokumentarista a režisér Ivo Bystřičan. Janek Rovenský zase svými zkušenostmi s ekologickými kampaněmi ze severu Čech a také s veřejnými akcemi, během nichž hrály hlavní roli místní komunity, narušil zažitou skepsi, že jakýkoliv boj proti velkým lobbistům s vazbami na státní struktury a proti vlivným firmám je marný.

Ale i v Ukrajině se nyní děje řada zajímavých a inspirativních aktivit. Reforma policie, postupná reforma státní správy směřující k omezení korupce a větší transparentnosti, lepší povědomí o právu na informace – to vše povzbuzuje nejen novináře a novinářky k investigativnější žurnalistice, ale také samotné občany a občanky k tomu, aby se aktivizovali v otázce dodržování zákonů.

Novinářka Larysa Horyslavets ze středoukrajinského Kremenčuku na příkladu své kampaně za dodržování zákona o zveřejňování materiálů k hlasování v městské radě (v Česku máme co dohánět) prokázala, že kombinace využití médií a občanské kampaně má velký potenciál. V tomto případě dokázala vyburcovat tolik lidí, že radnice požadavky kampaně nemohla ignorovat. Angažovanost lidí, byť jen na sociálních sítích, sehrává svou roli i při reformě policie. Igor Kravets, který za občanský sektor pomáhal s touto reformou v oděské oblasti, zdůraznil, že masivní sdílení zkušeností lidí s prací policistů a policistek (jejichž počet se v řadách policie značně navýšil) včetně fotodokumentace na stránkách, které byly za tímto účelem založeny, slouží jako efektivní nástroj monitoringu chování policie.

Každá akce si však vždy žádá i jistou inovaci. Protože naše pozvání na BarCamp přijala i novinářka Petruška Šustrová, zkusili jsme na konec prvního dne nově zařadit promítání dokumentu Na Hranicích impéria a následnou debatu se samotnou Petruškou, autorkou filmu. A vyplatilo se. Ačkoliv se dokument věnuje konfliktu mezi Gruzií a Abcházií [2], nabývá v souvislosti s tři roky trvajícím konfliktem na východě země s tzv. Lidovou doněckou a luhanskou republikou na aktuálnosti také v současné Ukrajině.

Citlivé téma národnostních a teritoriálních konfliktů i únavu informacemi nabitého dne mívá tradičně za úkol odlehčit večírek, jenž je skvělou příležitostí pro nejrůznější diskuse, výměnu kontaktů i názorů a síťování. A co je nejlepší, opakovaně se ukazuje, že zase tak moc nezáleží na jazykové výbavě přítomných. Část si opráší své školní základy ruštiny, část otestuje svou angličtinu a s pokročilejší dobou se ukazuje, že čeština a ukrajinština jsou si natolik blízké, že k plnohodnotnému dialogu bohatě stačí.

A blížíme se ke konci. Správně jste asi pochopili, že BarCamp nemá poskytnout detailní informace o prezentovaných tématech, právě naopak. Má představit množství nástrojů, metod, nových možností, příkladů dobré praxe. Je to inspirář, jenž má zúčastněným vnuknout inspiraci, dodat motivaci a rozšířit obzory. Doufejme tedy, že v této misi uspěl ukrajinsko-český BarCamp i tentokrát. A že se všem zúčastněným z různých koutů bývalého východního bloku, přednášejícím i poslouchajícím, s Chersonem pojí i jiné asociace než jen „průmyslové město bez průmyslu“ a prázdné večerní ulice.

A jeden pozitivní citát na závěr:
„Co si z BarCampu odnáším? Především to, že udělat dobrou kampaň je umění, v němž je nejdůležitější umět zmobilizovat lidi a dát jim vědět, čeho přesně chceme s jejich pomocí dosáhnout.“ Anonymní účastník

I druhý ukrajinsko-český BarCamp se uskutečnil díky laskavé podpoře Jana Barty, Prague Civil Society Centre a Českého centra v Kyjevě. Všem zmíněným za projevenou důvěru děkujeme!

Pavla Hofmeisterová, koordinátorka projektu Cesta iniciativy v Ukrajině

[1] Grigorij Potěmkinměsto nejen založil, ale také v něm byl pohřben a údajně zde často utužoval svůj milostný poměr s Kateřinou Velikou.
[2] Území, jež je právně součástí Gruzie, reálně však dlouhodobě existuje jako samostatný stát, zejména díky podpoře Ruska.

Autor: Nesehnutí | čtvrtek 16.2.2017 19:49 | karma článku: 7.00 | přečteno: 429x

Další články blogera

Nesehnutí

Malé ženy, co mají velkou sílu

V gruzínském městě Kutaisi, které je známé hlavně levnými lety z a do evropských metropolí, jsme s NESEHNUTÍm v posledním březnovém víkendu uspořádali třídenní barcamp.

13.4.2017 v 21:31 | Karma článku: 6.15 | Přečteno: 405 | Diskuse

Nesehnutí

Jak nenápadně rychle letí čas

Když je člověk zaneprázdněn, pak čas letí nenápadně rychle. A tak jsem si ani nevšiml, jak uběhl rok naplněný tolika událostmi. Začátkem loňského roku jsem přijel do Brna pracovat jako dobrovolník pro NESEHNUTÍ.

10.4.2017 v 16:00 | Karma článku: 3.61 | Přečteno: 173 | Diskuse

Nesehnutí

Půl roku v NESEHNUTÍ: Takové návyky nelze získat v lavici nebo nad knihou

Jak vidí svou dobrovolnickou službu v NESEHNUTÍ Ilya, dobrovolník z Podněstří? Čtěte dál a zjistěte to!

27.11.2016 v 10:53 | Karma článku: 5.21 | Přečteno: 381 | Diskuse

Další články z rubriky Občanské aktivity

Jan Horváth

Byli jsme v Osvětimi

Tak jako každý národ, i my si připomínáme hrůzy fašismu, symbolem toho zla je největší koncentrační tábor v polské Osvětimi. Každým rokem si lidé z různých zemí světa tyto hrůzy připomínají, i my, Romové nezapomínáme.

25.4.2017 v 12:03 | Karma článku: 12.20 | Přečteno: 450 | Diskuse

Bedřich Dvořák

Neviditelná ruka trhu dnes !

Před lety to bylo jedno z hlavních hesel klausovců a i já jsem volil ODS. Nápady Václava Klause jsem skoro vždy na dálku podepisoval a pochopil jsem i princip kuponové privatizace.

24.4.2017 v 19:04 | Karma článku: 14.76 | Přečteno: 702 | Diskuse

Roman Máca

Jak jsem u okamurovců a zemanovců probouzel city a lásku

I když to podle počasí nevypadá, blíží se jaro. Příroda se probouzí, stromy kvetou a zvířátka přivádí na svět svá mláďata. A jaro je mimo jiné čas lásky. Jsou tak důvody k radosti a optimismu a já se rozhodl potěšit i "vlastence".

24.4.2017 v 11:50 | Karma článku: 31.41 | Přečteno: 2109 | Diskuse

Viliam Masaryk

"Pošli to dál" žije dál

Myšlenka z filmu "Pošli to dál" žije! Myšlenka, že někomu pomůžete, on jako poděkování pomůže někomu dalšímu a svět se stane o trochu lepší. Přidáte se?

23.4.2017 v 6:31 | Karma článku: 8.00 | Přečteno: 242 | Diskuse

Veronika Valíková

Vychovávají, či nevychovávají české školy stádo?

Jsou jednotné přijímačky, státní maturity, inkluze a další novinky cesta do pekel, nebo našemu školství prospívají? Osobně si myslím, že orwellizace českého vzdělávání pokračuje a že tento proces může zastavit pouze zásadní změna.

22.4.2017 v 19:28 | Karma článku: 43.06 | Přečteno: 6335 | Diskuse
Počet článků 143 Celková karma 5.59 Průměrná čtenost 1324

Zabýváme se aktivitami z oblasti ekologie, lidských práv, práv zvířat a témat souvisejících. Vždy v souladu s přesvědčením, že ekologické problémy je třeba vnímat spolu s jejich sociálními příčinami i důsledky a s ohledem na ně je třeba je také řešit. Naši činnost vyvíjíme nezávisle na stranických a ekonomických zájmech a výhradně nenásilnými prostředky. Cílem blogu je aktuálně informovat o tématech, kterými se zabýváme nebo tématech nám blízkých. Pod našimi články vítáme diskusi, která neslouží pro šíření nadávek, urážek, stereotypů a nesnášenlivosti.Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.