Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Nebe nad Brnem

28. 09. 2016 15:39:59
Napadlo vás někdy, že pohledem na nebe nezjistíte jenom, jaké bude počasí, ale můžete také odhadnout, zdali se vám bude dýchat dobře nebo špatně?

Nenechte se však zmást - to, že je zamračeno, nemusí nutně znamenat, že hrozí smogová apokalypsa, naopak teplé bezobláčkové léto zase není zárukou čistého vzduchu. To ukazuje i nová aplikace NESEHNUTÍ Můžu dýchat?

V Brně je totiž zhoršená kvalita ovzduší zejména během extrémně horkých a parných letních dnů, kdy teploty stoupají k 35 stupňům. Vzniká letní smog, jenž je tvořen především přízemním ozonem. Ten může škodit vašemu zdraví - způsobuje bolesti hlavy, podráždění očí a nosu, kašel. Letos bylo léto poměrně chladné, ale loni byla ozonová situace vyhlášená na celých deset dnů.

Zdravotní potíže však můžeme mít i v zimních měsících, kdy má zase Brno problémy s polétavým prachem, který se může usazovat v našich dýchacích cestách a způsobovat jejich poškozování nebo záněty, ale i různé nemoci - od astmatu až po rakovinu plic. V zimě více topíme a používáme auta, což jsou dva nejvýznamnější producenti těchto částic.

Když je tedy v létě dusno a sucho nebo v zimě větrno a bez deště, je to signál, že dýchat zhluboka není tak bezpečné jako jindy. Podívejte se pro pro jistotu na internet, zda nebyla náhodou vyhlášena smogová situace. Tuto zprávu má povinnost zveřejňovat každá obec, takže na oficiálních stránkách Brna by neměla chybět.

O nenápadnější špatné kvalitě ovzduší se bohužel nedozvíte z pohledu na oblohu, ale musíte zapátrat v online světě. Naštěstí najdete důležité informace hned na několika místech. Základním zdrojem je web Českého hydrometeorologického ústavu, jenž data z různých lokalit sbírá a pravidelně uveřejňuje na svých stránkách. Bohužel to chce trochu úsilí, orientace v tabulkách není zcela intuitivní, což může člověka odradit. Data proto převzaly jiné aplikace, které je již tlumočí srozumitelněji. Jsou jimi například Smogalarm.cz neziskové organizace Čisté nebe nebo nejnověji muzudychat.cz od NESEHNUTÍ, která se orientuje speciálně na brněnské ovzduší.

Poslední z nich se zároveň nesnaží o stavu ovzduší jenom informovat, ale nabízí také nástroj, jak se o lepší vzduch v Brně zasadit, i rady, co pro něj dělat v každodenním životě. Podle Ministerstva životního prostředí je totiž zhoršenou kvalitou ovzduší v Brně postiženo až dvě stě tisíc obyvatelů a obyvatelek. Znečištění ovzduší přitom může člověku zkrátit život o více než deset měsíců.

Největším znečišťovatelem brněnského ovzduší je přitom již zmiňovaná automobilová doprava a následky dýchání škodlivých imisí netrpí jenom lidé pohybující se pěšky či na kole, ale i samotní řidiči a řidičky, jež v uzavřeném prostoru dýchají škodliviny skrze klimatizaci. Jedním z řešení je proto nechat své auto doma a přesedlat na MHD, kolo nebo koloběžku. K dalšímu zlepšení vede například vysazování zeleně ve veřejném prostoru, protože zeleň je účinným lapačem prachových částic. Jenom stromy mohou zachytit až osmdesát procent prachu ve svém okolí.

Pro systémové změny k lepšímu je však nutné vyvíjet tlak na politiky a političky, aby připravovali kvalitní strategické dokumenty s jasnými cíli, jež bude radnice efektivně realizovat. Sledovat a připomínkovat přípravu strategických dokumentů může každý z nás. Jeden z nástrojů, jak takovéto zapojení zjednodušit, nabízí právě i aplikace Můžu dýchat?, kde je umístěn jednoduchý formulář, přes který odešlete vaše připomínky přímo odpovědným politikům.

Barbora Bakošová, členka programu Občanské oko v NESEHNUTÍ

Autor: Nesehnutí | středa 28.9.2016 15:39 | karma článku: 9.55 | přečteno: 422x

Další články blogera

Nesehnutí

Čas na vlastní party

„Je páteční březnové odpoledne. V komunitní zahradě v centru Pécse skupinky žen intenzivně diskutují a vyrábějí transparenty. V momentě, kdy je rozmístí do prostoru a vedle sebe sebe se najednou ocitají vzkazy jako...

25.5.2017 v 18:33 | Karma článku: 5.05 | Přečteno: 303 | Diskuse

Nesehnutí

Malé ženy, co mají velkou sílu

V gruzínském městě Kutaisi, které je známé hlavně levnými lety z a do evropských metropolí, jsme s NESEHNUTÍm v posledním březnovém víkendu uspořádali třídenní barcamp.

13.4.2017 v 21:31 | Karma článku: 7.05 | Přečteno: 459 | Diskuse

Nesehnutí

Jak nenápadně rychle letí čas

Když je člověk zaneprázdněn, pak čas letí nenápadně rychle. A tak jsem si ani nevšiml, jak uběhl rok naplněný tolika událostmi. Začátkem loňského roku jsem přijel do Brna pracovat jako dobrovolník pro NESEHNUTÍ.

10.4.2017 v 16:00 | Karma článku: 3.76 | Přečteno: 211 | Diskuse

Nesehnutí

Ukrajinsko-český BarCamp podruhé aneb poklidné vody Chersonu opět rozvířeny

Představte si město ležící na jižní periferii Ukrajiny, ve stínu větší a známější Oděsy. Město s téměř tři sta tisíci lidmi, kde většina restaurací zavírá úderem osmé večerní.

16.2.2017 v 19:49 | Karma článku: 7.00 | Přečteno: 460 | Diskuse

Další články z rubriky Brno

Ruth J. Weiniger

Píšu článek

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisici elit, sed eiusmod tempor incidunt ut labore et dolore magna aliqua. Ut enim ad minim veniam, quis nostrud exercitation ullamco laboris nisi ut aliquid ex ea commodi consequat. Quis

29.6.2017 v 14:17 | Karma článku: 5.07 | Přečteno: 141 | Diskuse

Jaroslav Dittrich

V Brně hoří cirkus a ohrožuje město!

Tentokrát bych si dovolil začít můj článek krátkým pohledem do historie, leč pro město Brno a jeho polozelenou vládnoucí koalici je tento pohled aktuální a zároveň je důrazným varováním před jejím dalším působením na radnici.

26.6.2017 v 21:00 | Karma článku: 19.03 | Přečteno: 790 | Diskuse

Lucie Gavendová

Není už černá a bílá. Jen šedá.

. Už je to chvíle, kdy jsem byla přesvědčená o "pravdě" a realitě. Zrodilo se spoustu nových životů a spoustu toho zemřelo. Stejně, jako se ve mě probudila nekonečná láska. A bariéry slov a pocitů zmizely v zapomnění.

26.6.2017 v 15:31 | Karma článku: 6.28 | Přečteno: 200 | Diskuse

Igor Tesařík

Řešení sociální péče o seniory ?

Nedávno jsem zde psal o tom, jak se náš stát "stará o seniory". Zde jen dodatek, kterým bych rád vyjádřil své pocity a poděkování

7.6.2017 v 17:23 | Karma článku: 21.51 | Přečteno: 832 | Diskuse

Jiří Šebek

Bude hlas lidu vyslyšen?

Architekti Města Brna sdělili plánované projekty pro nadcházející roky. Lidé vznášeli dotazy a hledali řešení pro současné problémy v jejich okolí.

31.5.2017 v 10:45 | Karma článku: 9.26 | Přečteno: 790 | Diskuse
Počet článků 144 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 1325

Zabýváme se aktivitami z oblasti ekologie, lidských práv, práv zvířat a témat souvisejících. Vždy v souladu s přesvědčením, že ekologické problémy je třeba vnímat spolu s jejich sociálními příčinami i důsledky a s ohledem na ně je třeba je také řešit. Naši činnost vyvíjíme nezávisle na stranických a ekonomických zájmech a výhradně nenásilnými prostředky. Cílem blogu je aktuálně informovat o tématech, kterými se zabýváme nebo tématech nám blízkých. Pod našimi články vítáme diskusi, která neslouží pro šíření nadávek, urážek, stereotypů a nesnášenlivosti.Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.