Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Participace aneb Jak se plánuje a navrhuje se zapojením veřejnosti?

3. 06. 2016 14:12:41
Čtyři různé lokality v ČR, čtyři rozdílné metody a společná snaha o aktivní zapojení veřejnosti do plánování veřejného prostoru. Naše nová publikace Angažovaně offline ukazuje, proč se nebát participace, ale i čeho se vyvarovat.

Účast veřejnosti na rozhodovacích a plánovacích procesech veřejné správy je pro mnohé stále něčím, co zdržuje, je příliš drahé nebo nepomáhá. V prostředí, v němž dominuje názor, že o složitých věcech musí rozhodovat úřad nebo experti, je těžké veřejnost motivovat a naplnit důvěrou, že případná účast bude mít vliv na finální plán či rozhodování. Příčinou může být i to, že úředníci a úřednice nemají možnost se v oblasti participace vzdělávat. Metody zapojování veřejnosti jsou na humanitních univerzitních oborech spíše vzácným jevem. Na technických univerzitách kurzy jako vyjednávání- facilitace-mediace, participativní GIS v rozvoji nebo komunitní rozvoj a participace nejsou vůbec.

Přesto se v posledních letech pojem participace ze strany politiků a úřadů začíná objevovat častěji – mluví se o participativních rozpočtech, probíhají veřejné diskuse k rekonstrukcím či novým projektům, testují se pocitové mapy. Z neziskového prostředí vyšel metodický portál www.participativnimetody.cz nebo projekt motivující veřejnou správu ke koncepčnímu přístupu k veřejnosti www.paktparticipace.cz.

Jak se zneužívá participace?

Ví se tedy, jak na to, existuje ochota a vůle. Ale i zde platí, že participaci lze zneužít a vyprázdnit. Jak? Veřejné projednání se nezpropaguje na klíčových informačních kanálech, začátek akce se nastaví na pondělí dopoledne během letních prázdnin, podklady se dodají v nepřehledném dokumentu na poslední chvíli nebo se setkání započne dlouhou přednáškou o komplikovaných detailech projektu. Veřejnosti se tak dá hned v úvodu na vědomí, že je už vlastně rozhodnuto. Kdokoliv má zájem vyjádřit svůj názor, je mnohdy omezen časovým limitem a natáčen na kameru. Diskusi moderuje místní politik nebo investor a do hlediště záměrně pozve a někdy si i zaplatí svoje příznivce. Místnost je malá, nemá bezbariérový přístup či je nedostatečně ozvučená. A takto by se dalo pokračovat...

Jasným kritériem při vyhodnocení, zda se participace povedla, či ne, je ochota zapojených lidí pokračovat třeba i v dalším tématu nebo procesu. Největším přínosem je sama důvěra v participaci, přestože vyhovět všem nelze téměř nikdy. Možnost se vyjádřit, být konfrontován se způsobem, jak bylo s mým názorem naloženo a mít další příležitosti se prosadit je klíčem a vodítkem k budoucí otevřené spolupráci.

Čtyřikrát aktivně a s občany

O aktivní zapojení veřejnosti v několika vybraných místech se pokusil náš rok a půl trvající projekt Angažovaně offline. Cílem bylo nejen otestovat metody participace, ale i podpořit místní komunity v plánování a projektech, které mohou ovlivnit prostředí, v němž žijí. Zkušenosti z něj jsme nyní shrnuli do publikace, která může posloužit jako inspirace komukoli, kdo se chce vyhnout chybám, ocení koncepční přístup a nezalekne se rizik s účastí veřejnosti spojených.

V rámci projektu jsme s týmem facilitátor, facilitátorka, architekt a architektka proškolili šestnáct aktivních lidí v metodách participace a facilitace. Čtyřem komunitám jsme pomohli zrealizovat veřejné diskuse k aktuálním projektům a plánům, které se v dané lokalitě řeší. V Oldřichově místní vymýšleli revitalizaci návsi, v Černovicích řešení náměstí, v Týnci plán využití volného času a brněnská kavárna Tři Ocásci řešili kritiku a nesoulady se sousedy a sousedkami v Gorkého ulici. Kvalitu projektu bude možné posoudit nejspíše až v následujících letech, nicméně hlavním ukazatelem úspěchu je pro nás to, že se ve všech lokalitách lidé nesešli jen jednou, ale na úvodní veřejné debaty navázali dalšími.

Zájem o veřejný prostor roste

Zájem o kvalitu veřejného prostoru roste, a to zejména u mladší generace větších měst, která se buď inspiruje pobyty v zahraničí, nebo díky vzdělání mění postoj k tomu, jak má vypadat ulice. Znovu objevuje kouzlo pěší chůze či jízdy na kole, preferuje menší obchůdky s lokálními potravinami v dosahu bydliště, chce se potkávat a bavit nejen v kavárnách, ale i na ulici jako takové. Tyto požadavky ne vždy zapadají do přetrvávajících trendů společnosti jako celku. Aut, norem a předpisů, které upřednostňují technickou infrastrukturu, neustále přibývá. Běžný občan či občanka rezignuje, ne však ti aktivní. Není třeba spoléhat se pouze na veřejnou správu. I bez velkých grantů může jít radnice občanům vstříc. Tak se tomu děje třeba ve Vídni, kde si občané mohou v rámci jasně nastavených pravidel žádat o granty na výsadbu zeleně, úpravu městských zahrádek a dvorků. Kvalitně vedený participační proces pak umožní partnerský dialog kritiků, nadšenců i těch, kteří mohou navržené změny zajistit odborně nebo finančně.

Hana Chalupská
Koordinátorka programu Občanské oko, NESEHNUTÍ

Originální text zveřejněn v časopise Smart Cities v červnu 2016. Pro účely tohoto blogu kráceno.

Publikace Angažovaně offline je volně ke stažení na http://www.obcanskeoko.cz/files/2016/03/Angazovane_offline.pdf

Autor: Nesehnutí | pátek 3.6.2016 14:12 | karma článku: 10.20 | přečteno: 163x

Další články blogera

Nesehnutí

Čas na vlastní party

„Je páteční březnové odpoledne. V komunitní zahradě v centru Pécse skupinky žen intenzivně diskutují a vyrábějí transparenty. V momentě, kdy je rozmístí do prostoru a vedle sebe sebe se najednou ocitají vzkazy jako...

25.5.2017 v 18:33 | Karma článku: 5.00 | Přečteno: 281 | Diskuse

Nesehnutí

Malé ženy, co mají velkou sílu

V gruzínském městě Kutaisi, které je známé hlavně levnými lety z a do evropských metropolí, jsme s NESEHNUTÍm v posledním březnovém víkendu uspořádali třídenní barcamp.

13.4.2017 v 21:31 | Karma článku: 6.22 | Přečteno: 443 | Diskuse

Nesehnutí

Jak nenápadně rychle letí čas

Když je člověk zaneprázdněn, pak čas letí nenápadně rychle. A tak jsem si ani nevšiml, jak uběhl rok naplněný tolika událostmi. Začátkem loňského roku jsem přijel do Brna pracovat jako dobrovolník pro NESEHNUTÍ.

10.4.2017 v 16:00 | Karma článku: 3.76 | Přečteno: 197 | Diskuse

Nesehnutí

Ukrajinsko-český BarCamp podruhé aneb poklidné vody Chersonu opět rozvířeny

Představte si město ležící na jižní periferii Ukrajiny, ve stínu větší a známější Oděsy. Město s téměř tři sta tisíci lidmi, kde většina restaurací zavírá úderem osmé večerní.

16.2.2017 v 19:49 | Karma článku: 7.00 | Přečteno: 454 | Diskuse

Další články z rubriky Občanské aktivity

Bedřich Dvořák

Má ANO dobrou základnu pro realizaci snů ?

Nejsem politický analytik,ale vidím začínající boj v hnutí ANO. Babiš dobře předpověděl tento vývoj a zajistil si jakési právo Veta při tvorbě kandidátek. Jistě mu to ostatní klasické strany vyčtou,ale budou plakat na cizím hrobě.

23.6.2017 v 15:54 | Karma článku: 9.50 | Přečteno: 264 | Diskuse

Bedřich Dvořák

Jsou to zase jen kecy ? - II.

Byl jsem zařazen do sekty Rusofilů a dopisovatelů do ruských agentur, Tato skupina houstne a je tam zasouváno pořád více lidí.Celý náš problém v Česku je jednoduchý. Chybí nám symboly a motivace.Masaryk nás již netáhne .

23.6.2017 v 10:46 | Karma článku: 18.04 | Přečteno: 440 | Diskuse

Karel Trčálek

Agenti Člověka v tisni, placeni Norskem, hlasi: „Pozor na Větvičku!"

Sakra, už zase si dovoluji polemizovat s poněkud, jako vždy, přepjatým blogerem roku. Můžete se to ještě tady vůbec? Nebo budu taky zlikvidován jako nevhodná osoba? Označen za parazita? Ale proč bych nemohl taky napsat pravdu?

22.6.2017 v 18:39 | Karma článku: 28.16 | Přečteno: 2296 | Diskuse

Bedřich Dvořák

Jsou to zase jen kecy ?

Určitá část naší politické scény již jen papouškuje řeči o ruské agresi a nebezpečí.TV Zoom Prima zařadila do vysílání dokument amerického režisera Olivera Stone s názvem" Svět podle Putina". Je to jistě značná odvaha .

22.6.2017 v 12:35 | Karma článku: 33.42 | Přečteno: 1007 | Diskuse

Ladislav Větvička

Agenti Člověka v tisni, placeni z Norska hlasi: blogy na iDnesu su nenavistne

Sudružky a sudruzi. Obdrželi zme prachy z ciziny, tuž za to vytvořime jakysik nenavistny material. Konec koncu, přesně to se od nas, multykulturnich hejfriťaku očekava.

22.6.2017 v 11:11 | Karma článku: 48.70 | Přečteno: 13967 | Diskuse
Počet článků 144 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 1321

Zabýváme se aktivitami z oblasti ekologie, lidských práv, práv zvířat a témat souvisejících. Vždy v souladu s přesvědčením, že ekologické problémy je třeba vnímat spolu s jejich sociálními příčinami i důsledky a s ohledem na ně je třeba je také řešit. Naši činnost vyvíjíme nezávisle na stranických a ekonomických zájmech a výhradně nenásilnými prostředky. Cílem blogu je aktuálně informovat o tématech, kterými se zabýváme nebo tématech nám blízkých. Pod našimi články vítáme diskusi, která neslouží pro šíření nadávek, urážek, stereotypů a nesnášenlivosti.Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.